Mblidhet për herë të parë Komisioni për raportin e Dick Marty

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ditën e sotme është zhvilluar mbledhja e parë e Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Marty.

Në prezantimin e parë, kryetari Ulsi Manja tha se komisioni do të përbëhet nga 9 anëtare.

Më tej ai ka prezantuar edhe fokusin e punës së këtij Komisioni dhe ku do të konsistojnë çështjet kryesore që do të trajtohen.

“Komisioni i Posaçëm i ngritur me vendimin nr. 71 të vitit 2020 në Kuvendin e Shqipërisë nuk është komision hetimor. Nga pikëpamja formale dhe procedurale, veprimtaria e këtij komisioni bazohet në rregullohet në rregulloren e Kuvendit të Shqipërisë. Rregullat e punës së këtij komisioni do t’i nënshtrohen rregullave 21 dhe 22 të Kuvendit të Shqipërisë. Është një komision ekuivalent me komisionet e përhershme të Shqipërisë. Do të jetë një komision i përkohshëm, me kohëzgjatje 3 mujore. Në fokus do të ketë një nga aspektet kryesore të veprimparisë parlamentare, që lidhet me kontrollin parlamentar.

Pas prezantimit të raportit të Dick Maryt, KE i kërkon autoriteteve të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për të vërtetuar të gjitha të dhënat e publikuara në raportin e Dick Marty. Të gjitha pretendimet e ngritura në raportin e Dick Marty. Veprimtaria e këtij komisioni lidhet me kontrollin parlamentar se si autoritetet kanë zbatuar ligjin lidhur me këto pretendime.

Fokusi i punës tonë do jetë zbatimi i ligjit nr. 53 viti 2012, nga institucionet shqiptare në lidhje me autorizimet që ka dhënë kuvendi në këtë ligj për të verifikuar të dhënat në raportin e Dick Marty.

Komisioni do të vlerësojë gjetjet dhe do të miratojë dokumentin me sugjerimet përkatëse nga ky Komision”,- tha Manja.

Relatore të Komisionit u caktuan Klotida Bushka dhe Elena Xhina..

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV