Ministrja Kushi: Pushimet dimërore do të jenë më të gjata

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka deklaruar se këtë vit pushimet dimërore për nxënësit do të jenë më të gjata, ndërsa shtoi se është në komunikim me Komitetin Teknik për vijimësinë e zhvillimit të mësimit.

Ajo u shpreh se ende nuk është marrë një vendim përfundimtar për rifillimin e mësimit, por datat më të përafërta janë ato të 11 dhe 18 janarit.

“I vetmi sinjal që kemi është që pushimet dimërore do të jenë më të gjata. Akoma nuk e kemi vendosur nëse do të jetë 11 apo 18 janar fillimi i shkollës. Theksoj se dinamika e pandemisë do të ndikojë në vendimmarrje”, tha Kushi në Abc News.

Ministrja theksoi se efiekasiteti i mësimit fizik nuk është i njëjtë me atë online, por vendimi për mësim të alternuar u mor për të parandaluar përhapjen e COVID-19. l.m/Fjala.al

Të fundit

Financial Times: Ballkani hedh sytë nga Rusia dhe Kina për vaksina!

Ndërsa mllefi ka përfshirë Bashkimin Europian për vonesat lidhur me procesin e vaksinimit kundër koronavirusit, Serbia ka ecur shpejt...

“U ndava nga burri”/ Befason gazetarja Erjona Rusi: Prej 6 muajsh jam në lidhje me Florin (Video)

Erjona Rusi dhe Flori Gjini, dy moderatorët e emisionit Shqipëria LIVE në Top Channel, kanë ‘tronditur’ sot ndjekësit e tyre me një deklaratë ‘bombë’. Përmes...

“Rast i rrallë”/ Balla: Meta që nga dita e parë në presidencë nuk ka reshtur së bëri fushatë 

Për numrin 2 të PS-së, Taulant Balla, presidenti Ilir Meta nuk ka reshtur që nga dita e parë që kur ka hyrë në presidencë...

KQZ ndan fondet për partitë, ja sa lekë përfitojnë PS, PD dhe LSI

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka caktuar, në mbledhjen e zhvilluar këtë të martë, fondet publike për partitë politike në vend, përgjatë vitit 2021. Njoftimi i...

Pas helmimit përfundon në burg/ Alexei Navalny dënohet me 3.5 vite burg 

Dënohet me 3.5 vite burg lideri opozitar rus Alexei Navalny. Kritiku i Kremlinit u arrestua nga forcat policore sapo mbërriti në Rusi pasi kishte kaluar...

Lajme të tjera

Web TV