Efektet e kanellës kundër diabetit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kanella ka efekte pozitive, por nuk do të zëvendësoj ilaçet.

Kanella është një erëz e shkëlqyer për shëndetin e njeriut dhe veçanërisht për diabetikët

Ajo ndihmon në uljen e nivelit të sheqerit në gjak, përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës (sa më e madhe të jetë ndjeshmëria ndaj insulinës, aq më pak sasi insulinë kërkon trupi), pengon luhatjet e glukozës në gjak

Kanella bëhet kështu një erëz e domosdoshme për njerëzit e prekur nga diabeti i tipit 2.

Kjo sëmundje kompromenton mënyrën se si organizmi i kundërpërgjigjet hormonit të insulinës.

Për pasojë, metabolizimi i karbohidrateve bëhet anormal ndërkohë që nivelet e glukozës në gjak rriten.

Sipas ekspertëve, kanella mund të imitojë insulinën dhe të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj këtij hormoni.

Qelizat i përgjigjen më mirë insulinës dhe transporti i glukozës është më i lehtë.

Kësisoj, kanella është një kurë natyrale jo vetëm për diabetikët por edhe për njerëzit e prekur nga faza fillestare e sëmundjes.

Shkencëtarët shpjegojnë se pas ngrënies së ushqimit, sidomos të karbohidrateve, nivelet e sheqerit në gjak rriten ndjeshëm.

Luhatjet në nivelin e sheqerit në gjak rrisin rrezikun e diabetit dhe stresit oksidues.

Konsumi i kanellës bashkë me ushqimet e pasura me karbohidrate mund të ngadalësojë ritmin e zbrazjes së stomakut nga ushqimi.

Ata besojnë se kanella bllokon enzimat tretëse që shpërbëjnë karbohidratet duke ulur sheqerin në gjak pas ngrënies së ushqimit.

Kanella është e dobishme në luftimin e inflamacionit, një nxitës i diabetit.

Antioksidantët që përmban kjo erëz luftojnë radikalet e lira që shkaktojnë stress oksidues dhe përbëjnë pikënisjen e inflamacionit.

Përpos diabetit, kanella pengon edhe shfaqjen e sëmundjeve të tjera që kanë lidhje me diabetin siç janë sëmundjet e zemrës, tensioni i lartë i gjakut dhe sëmundja e Alzheimerit.

Sasia e këshillueshme e kanellës për diabetikët

Lexo edhe :  Eksperti gjerman: Vaksinimi i 60% të popullsisë, i mjaftueshëm për të ndaluar pandeminë

Shumë studime, rekomandojnë konsumin e një sasie prej 1 deri në 6 gramë kanellë pluhur në ditë.

Kanellën e gjejmë në dy varietete: Cassia dhe Ceylon .

Cassia është kanella kineze dhe gjendet lehtë kudo ndërsa kanella Ceylon është ajo e vërteta me vlera.

Shiritat e saj të mbështjellë janë të butë dhe të brishtë. Shkopinjtë e kanellës Cassia janë të fortë e të trashë.

Përpara përdorimit të kanellës, diabetikët duhet të konsultohen me mjekun sepse ajo mund të ndërveprojë negativisht me disa ilaçe.

Të fundit

Katër vite pa kolosin e letrave shqipe / Veliaj: Së shpejti shtëpi muze për Dritëro Agollin

Dritëro Agolli, kolosi i letrave shqipe mbylli sytë më 3 shkurt 2017 në moshën 86-vjeçare. Shkrimtar, publicist, gazetar dhe...

I riu shqiptar humb jetën në Barcelonë, në trupin e tij mungon zemra/ Prokuroria nis hetimet

Një djalë i ri shqiptar që ka ndërruar jetë në Spanjë, ka tronditur familjen kur trupi i tij është sjellë në atdhe. Pasi trupi...

E tmerrshme/ Bebe Rexhën e shpallin të vdekur nga mbidoza

Një lajm i rremë, ku thuhej se këngëtarja Bebe Rexha ka ndërruar jetë pas një mbidoze droge, u vë viral në rrjetet sociale. Edhe pse...

Kurba e të infektuarve me Covid në rritje/ Mjeku Alimehmeti tregon se kur do të duket efekti i vaksinës

Mjeku Ilir Alimehmeti thotë se rritja e numrit të rasteve të reja me Covid ishte diçka e pritshme për shkak të uljes së temperaturave,...

Lajme të tjera

Web TV