Krishtlindjet në Selinë e Shenjtë/ Astronauti në skenën e lindjes së Vatikanit përkujton mbërritjen e njeriut në Hënë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Anna Buj

Kishte mosmarrëveshje midis radhëve të Romakëve që iu afruan Sheshit të Shën Pjetrit këtë të Dielë me diell në dhjetor. “Unë e shoh atë të tmerrshme. Unë preferoj një lindje tradicionale. Besimi është traditë ”, kritikoi zonja Anna, me një maskë me lule.

Papa ka sjellë meshën e Gjelit në orën 7:30 pasdite për të respektuar shtetrrethimin e natës të vendosur në Itali “Më pëlqen,” tha Roberta, “megjithëse nuk e kuptoj atë. Çfarë është ajo, një i huaj? ”Ai u çudit. Burri i saj ishte më i prerë: “Unë preferoj grazhdin e gjithë jetës sime”. Ata po i referoheshin skenës moderne të lindjes së Krishtit që Vatikani ka zgjedhur për vitin e pandemisë, në të cilën përveç figurave konvencionale të Virgjëreshës Mari, Jozefit dhe foshnjës Jezus, kanë depërtuar edhe disa figura më pak ortodokse.

Midis tyre një astronaut ose një ushtar që ngatërron disa nga vizitorët. Ishtë një vepër e bërë nga studentët e FAGrue Art Institute, shkolla aktuale shtetërore e dizajnit midis 1965 dhe 1975 në Castelli, një qytet në rajonin italian të Abruzzo i famshëm për qeramikat e tij. Në 1970 ajo u ekspozua tashmë në Romë dhe më vonë udhëtoi në qytete të tilla si Jeruzalemi, Betlehemi dhe Tel Aviv.

Selia e Shenjtë e ka zgjedhur atë si një gjest të veçantë drejt rajonit, i goditur nga dy tërmete të mëdha në 2009 dhe 2016, i cili sot ende vuan shkatërrimet ekonomike të atyre katastrofave. Pjesët që janë tani të dukshme në Sheshin e Shën Pjetrit – dhe ku do të qëndrojnë deri më 10 janar – janë vetëm një përzgjedhje midis 54 statujave të krijuara dekada më parë.

Skena origjinale e lindjes së Krishtit kishte një mysliman, një hebre apo një xhelat, megjithëse jo të gjithë janë ekspozuar. Astronauti kurioz – të cilin disa tashmë e krahasojnë me një të huaj ose personazhe nga Luftërat e Yjeve – është për shkak të faktit se artistët donin të përfshinin statuja që përkujtonin ngjarje të rëndësishme të momentit, siç ishte mbërritja në Hënë në 1969.

“Ata duhet ta shpjegojnë më mirë,” tha Roman Sandra pasi ra në radhë për të parë lindjen, e cila gjithashtu përfshin një gjel deti qesharake ose një dele të mbuluar me atë që duket si një top leshi. “Vatikani ka zbuluar skenën e saj të lindjes së Krishtit … duket se viti 2020 mund të jetë më keq,” shkroi në histori historiani i artit Elizabeth Lev. Përfaqësuesit sllovenë dhe italianë marrin pjesë në përurimin zyrtar të pemës së Krishtlindjes dhe grazhdit të Vatikanit natën në sheshin Shën Pjetri # {emoji} 146; në Vatikan, më 11 dhjetor 2020.

Lexo edhe :  Unë besoj në një Izrael tjetër –që nuk është përcaktuar nga Netanyahu e miqtë e tij

– Pranë skenës monumentale të lindjes së Krishtit, e përbërë nga më e madhe se statujat qeramike të jetës, nga fshati Castelli, në rajonin e Abruzzo të Italisë, është pema e Krishtlindjes, një pemë e madhe bredh 28 metra e gjatë dhe me një diametër prej rreth 70 centimetra, e cila këtë vit është vendosur në Sheshin e Shën Pjetrit, erdhi nga një nga zonat më të harlisura të Sllovenisë, zona juglindore, pikërisht nga komuna e Kocevje, në lumin Rinza.

Nuk është hera e parë që një skenë e lindjes së Krishtit në Vatikan gjeneron një polemikë të caktuar. Në vitin 2017 Misteri zemëroi sektorët më ultra-konservatorë duke përfshirë një burrë të zhveshur me muskuj të skalitur – i cili madje u krahasua me kukullën Ken – i cili përfaqësonte punën e mëshirës së “veshjes lakuriq”.

Papa Françesku, i cili zakonisht viziton dekoratat e Krishtlindjeve të Selisë së Shenjtë në prag të Vitit të Ri, gjithmonë kërkon që familjet të ndjekin traditën e përfaqësimit të portalit Betlehem. Ceremonia tradicionale e ndriçimit të pemës së Krishtlindjes u mbajt gjithashtu të Premten, këtë herë një bredh shtatë ton, 28 metra i lartë që ka udhëtuar në Romë nga pyjet sllovene afër qytetit të Kocevje.

Me të, Selia e Shenjtë është e gatshme të mirëpres këtë Krishtlindje të çuditshme me të gjitha masat paraprake për të parandaluar ngjitjen. Papa madje ka avancuar Meshën e Gjelit në orën 7:30 pasdite për të dhënë një shembull përballë shtetrrethimit të vendosur në Itali.

 

Burimi: lavanguardia.com

Të fundit

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve...

Cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Është...

Operacionet e Policisë, reagon Balla: Po gjurmohen personat me precedentë kriminalë

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar gjatë ditës së sotme në lidhje me operacionet e fundit të policisë së shtetit, ku janë arrestuar...

Sikur edhe Metën ta zënë në një kat të tetë!

Nga Frrok Çupi Në një kat të ulët nuk ka asnjë shans që të zihet Ilir Meta. Vetë la për të nënkuptuar se vilën e...

Shëndeti riprodhues/ Qeveria hedh për konsultim projektligjin

Një grua mund të bëhet nënë përmes riprodhimit të asistuar  pasi të ketë kaluar 18 vjeçe  dhe deri në moshën 53 vjeçe. Qeveria ka hedhur...

Lajme të tjera

Web TV