OBSH këshillë të çuditshme: Në mbledhjet familjare për Krishtlindje mbani maska

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dhënë një propozim të çuditshëm për europianët gjatë drekës së Krishtlindjeve.

Sipas OBSH, duke ditur se Europa po kalon një valë vdekjeprurëse të COVID-19, qytetarët duhet të mbajnë maska gjatë mbledhjeve familjare për Krishtlindje.

Shumë prej vendeve janë të vendosura mos i mohojnë qytetarëve festën e Krishtlindjeve, dhe do të lirojnë disa masa, por kjo rrezikon një përhapje të COVID-19.

Në këshillat e OBSH thuhet se një “rritje masive në tubime që bashkojnë njerëz të të gjitha moshave, duke përfshirë familjet, grupet fetare dhe miqtë sjell një rrezik të konsiderueshëm të rritjes së transmetimit Covid-19 gjatë sezonit të festave”.

OBSH rekomandoi gjithashtu që, “pavarësisht nga vendndodhja, shërbimet fetare duhet të mbahen jashtë kur është e mundur ose të jenë të kufizuara në njerëz dhe kohëzgjatje”./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

Themeluesi i PD nuk ndalet me akuzat për Bashën: Tur turpi, sillen sikur humbja…

Zenel Hoxha, themelues i degës së parë të PD në Tiranë në 1990 që ka kërkuar që në krye...

Brenda tuneleve të vdekjes së Hamasit, nga ku bëhen kontrabanda e armëve dhe sulmet ndaj Izraelit (Foto)

Në një luftë të pabarabartë për shkak të kapaciteteve të ndryshme të armatimit, militantët palestinezë janë përpjekur të gjejnë mënyra të ndryshme për të...

E rëndë/ 17-vjeçarja vritet me thikë nga një 15-vjeçar, konflikti nisi në rrjetet sociale

Një vajzë 17-vjeçare humbi jetën, pasi u godit me thikë dje në Ivry-sur-Seine, një zonë në jug të Parisit. Raportohet se autor i dyshuar...

“300 euro për person”/ 21-vjeçari nga Bangladeshi arrestohet në Kakavijë

Një 21-vjeçar nga Bangladeshi është arrestuar nga policia nga afërsi të Kakavijës, pasi u kap se po ndihmonte për kalimin kufitar 7 emigrantë të...

Kryeministri Rama publikon videon: Ja pamjet e terminalit të ri në Korçë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamjet nga terminali i ri i autobusëve dhe taksive në Korçë. Teksa ka postuar videon në fjalë, kreu i...

Lajme të tjera

Web TV