Gjermania në izolim total, Ambasada shqiptare në Berlin bënë njoftimin e rëndësishëm

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ambasada shqiptare në Gjermani njofton se shërbimi konsullor në Berlin do të pezullojë të gjitha takimet nga 16 dhjetori 2020 deri më 10 janar 2021 sipas masave të marra nga qeveria gjermane.

Sipas njoftimit për aplikimet që do të bëhen në platformën SHKO në periudhën 16 dhjetor 2020 deri 10 janar 2021, datat e takimeve do të caktohet pas datës 10 janar 2021, gjithnjë edhe në varësi të vendimeve që do të merren nga shteti Gjerman për periudhën pas datës 10 janar 2021.

Mësohet se përjashtim do të bëhet vetëm për rastet shumë urgjente si leje kalimi për raste urgjente shëndetësore apo familjare dhe për lëshim vërtetimi për transport trupi.

Njoftim i rëndësishëm për shtetasit shqiptar që jetojnë në Gjermani! Në zbatim të vendimit të marrë nga Qeveria Gjermane për mbylljen e plotë të të gjithë veprimtarisë së subjekteve private dhe të institucioneve shtetërore, ju njoftojmë se nga data 16 dhjetor 2020 deri 10 janar 2021, Sektori Konsullor i Ambasadës së RSH në Berlin pezullon të gjitha takimet dhe shërbimet konsullore.

Ambasada në Berlin ka trajtuar të gjitha aplikimet e bëra deri me datë 15 dhjetor 2020, ndërsa për aplikimet që do të bëhen në platformën SHKO në periudhën 16 dhjetor 2020 deri 10 janar 2021, datat e takimeve do të caktohet pas datës 10 janar 2021, gjithnjë edhe në varësi të vendimeve që do të merren nga shteti Gjerman për periudhën pas datës 10 janar 2021.

Përjashtim do të bëhet vetëm për rastet shumë urgjente (1- leje kalimi për raste urgjente shëndetësore apo familjare dhe 2-) për lëshim vërtetimi për transport trupi.

Shtetasit shqiptar të cilëve u është caktuar nga institucionet gjermane largimi nga Gjermania në periudhën 16 dhjetor 2020 deri 10 janar 2021 e që nuk kanë dokument udhëtimi të vlefshëm duhet të kërkojnë vetë te pala gjermane shtyrjen e afatit pas datës 11 janar 2021. Nëse pala gjermane refuzon njoftoni me email ambasadën te adresa emailit: konsullata.berlin@mfa.gov.al , dhe më pas rasti vlerësohet nga ambasada për trajtim të mëtejshëm.

Duke ju falendënderuar për mirëkuptimin ju urojmë shëndet ju dhe familjeve tuaja! Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Berlin, Gjermani“, thuhet në njoftim./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

‘E qëllon me grusht dhe i merr paratë në rrugë’, disa të arrestuar, të tjerë në kërkim

Disa të arrestuar dhe disa të tjerë janë shpallur në kërkim për vepra të ndryshme penale nga policia e...

Covid në Shqipëri/ Zv.ministrja Tomini tregon se kur do i heqim maskat

Zv.ministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini ishte e ftuar ditën e sotme në emisionin "Breaking" në Top News ku ka folur për situatën e Covid-19...

Çfarë ndodhi mbrëmë në qiellin e Shkodrës, meteorologu shpjegon fenomenin e çuditshëm

Qyteti i Shkodrës dhe zonat përreth u zbardhen nga breshëri pas reshjeve që zgjatën disa minuta pak pas mesnatës duke shkaktuar dëme të mëdha...

Varianti indian i Covid-19 po infekton masivisht Britaninë e Madhe, alarmohen autoritetet

Britania e Madhe është prekur masivisht nga varianti indian i Covid-19. Qeveria britanike, shkruajnë mediat ndërkombëtare, ka bërë me dije se ky variant po...

Rama “shuplakë” policisë: Shkon për një copë mur në fshat por nuk kontrollon ndërtimet buzë detit

Kryeministri Edi Rama duke folur për aktivitete të paligjshme tha se ndërtimet pa leje rrisin koston e përbashkët. Ai tha se çdo krim ndaj...

Lajme të tjera

Web TV