Halit Valteri: Vettingu po ecën me hapin e breshkës, Prokuroria nuk duket gjëkundi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Deputeti i opozitës parlamentare Halit Valteri ka folur me tone të larta sot nga foltorja e Kuvendit lidhur me punën e bërë nga Prokuroria. Gjatë fjalës së tij ai u shpreh se qytetarët shqiptarë shpresuan dhe besuan fort se Reforma në Drejtësi do të sillte një Prokurori profesionale dhe që do të udhëhiqej nga zbatimi i ligjit dhe pavarësia, por sipas tij ajo nuk duket gjëkundi.

Kishte shumë syresh që ishin skeptikë për atë që po propagandohej lart e poshtë në media dhe kancelaritë perëndimore. Por fakti që në mes të të gjithë kësaj ishte ambasada e SHBA, sigurisht që i dha kredibilitet draftit të Reformës në Drejtësi dhe ktheu besimin e qytetarëve se më në fund do të kishin një Drejtësi të pavarur dhe profesionale. Asistimi gjithashtu i Bashkimit Europian ishte një vlerë e shtuar se më në fund në Shqipëri gjërat po lëviznin dhe po afronte koha e llogaridhënies për çdo mëkatar të ligjit.

Votimi i 21 korrikut 2016 me 140 vota pro miratimit të ndryshimeve Kushtetuese, duke i hapur rrugë kështu reformës më të rëndësishme të shtetit shqiptar pas rënies së komunizmit, nuk rezultoi gjë tjetër veçse një mundësi mjaft e mirë e disa politikanëve për të sistemuar ca punë të tyre.

Reforma në Drejtësi sot është konkluduar me ngritjen e disa institucioneve kyçe, por ende nuk po shohim frytet në dritën e diellit. Madje përkundrazi, kemi mosfunksionim të gjykatave, Gjykatës së Lartë dhe Gjykatës Kushtetuese. Gjykatat e rretheve janë gjithashtu mjaft të mbingarkuara për shkak të procesit të Vettingut, i cili vijon të ecë me hapin e breshkës. Ndërsa Prokuroria nuk duket gjëkundi”, u shpreh Valteri.

Më tej ai duke ju drejtuar kryeprokurorit Çela, deklaroi se nuk e di se si do ta mbronte ai, punën e dikasterit që drejton prej një viti tashmë dhe me çfarë bilanci do të vinte këtu në këtë sallë.

Lexo edhe :  Balla: PS do vazhdojë të rrisë mbështetjen buxhetore për Gramshin, Luli emisionet e mëngjesit i xhiron në darkë se nuk zgjohet dot

Sipas deputetit në harkun kohor të një viti kanë ndodhur ngjarje mjaft të rënda, atentate mafioze që kanë tronditur opinionin publik dhe mjaft padrejtësi të tjera që i janë bërë qytetarëve, por që institucioni i Prokurorisë nuk ka bërë asgjë.

Po ashtu ai shprehet se kemi zyrtarë shteti që abuzojnë me detyrën ditën për diell dhe prokuroria nuk referon asnjë dosje në SPAK, por njësoj si dikur kur kishim drejtësi të kalbur, dokumentet hetimore mbyllen pa rezultat.

A e di zoti kryeprokuror se sa dosje hetimore presin të hapen? Se sa dosje hetimore të arkivuara fshehin krime financiare dhe kundër njeriut në sirtarët e mbuluar nga pluhuri në Prokurori? Sa dosje hetimore i takojnë aferave korruptive të shtrira gjerësisht në qeverisjen e sotme por edhe ato të kaluarat. Për hir të së vërtetës, sot kemi qeverinë më të kontestuar në raport me ligjin, por asgjë nuk ndodh.

Në harkun kohor të një viti nuk ka asnjë referim në Prokurori për ndonjë zyrtar të lartë të shtetit apo qoftë edhe ministër. Ne e dimë shumë, edhe ju jeni koshientë, që korrupsioni është ulur këmbëkryq në qeverinë tuaj. Vendime të tëra janë produkt aferash korruptive dhe ryshfeti dhe përballë kësaj ne nuk mund të bëjmë sikur asgjë nuk ka ndodhur. 

Njësoj si dikur, atëherë kur drejtësia lëngonte nga kalbësia e një sistemi të përçudnuar, edhe sot organi i akuzës nuk është funksional dhe as i përgjigjet lartësisë që e kërkon detyra dhe besimi ik qytetarëve”, përfundon fjalën e tij deputeti Valteri./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

E reja nga Kamza denoncon dhunën e tmerrshme të bashkëshortit: Më goditi me grushta në kokë derisa më ra të fikët

Ajo refuzoi që t’u bindej urdhërave të tij. Por urdhëri i tij nuk ishte një kërkesë normale, në një...

Mund të sjellë ndryshimin historik/ Ilaçi i ri për trajtimin e tumorit të trurit

Dy persona me kancer të avancuar të trurit i janë përgjigjur mirë një prove të vogël të një kombinimi eksperimental të ilaçeve kimioterapike dhe...

Të gjitha gratë e Princit Philip, 63 herë shkoi drejt divorcit me Mbretëreshën

Mbretëresha Elizabeth II ka shkuar në prag të divorcit nga burri i saj Philip, Duka i Edinburgut, plot 63 herë. Por nëse asaj do...

Ish-partnerja e Meriton Mjekiqit i çjerr maskën moderatorit: Nuk e ka takuar kurrë djalin tonë live, më kërcënon të mbyll gojën!

Moderatori i emisionit më të ndjekur të momentit në Kosovë, “Gjoni Black”, Meriton Mjekiqi, ditë më parë ishte i ftuar në emisionin “NIN”, ku...

Ana Lleshi e thotë troç: U futa në Për’puthen për një tjetër qëllim dhe do ta përdor!

Ana Lleshi është konkurrentja e parë e përjashtuar nga emisioni “Për’puthen”, e cila u kthye shumë shpejt në personazhin më të njohur e të...

Lajme të tjera

Web TV