Komisioni i Posaçëm për Dick Marty kërkesë 5 institucioneve: Duam dokumentet që lidhet me objektin e punës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Komisioni i Posaçëm për Raportin e Dick Marty u ka dërguar ditën e sotme një  kërkesë për informacion 5 institucioneve në vend.

Kjo kërkesë u është dërguar SHISH-it, Ministrisë së Jashtme, Prokurorisë së Përgjithshme, Ministrisë së Drejtësisë dhe Ministrisë së Brendshme.

Sipas informacionit të siguruar nga mediat, mësohet se Komisioni kërkon dokumentet që lidhet me objektin e punës të Komisionit të Posaçëm.

Objekti i punës së Komisionit është:

a) administrimi i dokumentacionit dhe konkluzioneve të nxjerra nga verifikimet e kryera nga institucionet përkatëse në Shqipëri për çështjet e raportit të anëtarit të APKiE Dick Marty;

b) hartimi i një raporti të plotë përmbledhës dhe informues për gjetjet dhe konkluzionet që kanë nxjerrë këto institucione nga verifikimet e kryera për bashkepunimin dhe rolin për të cilin pretendohet se kanë luajtur përfaqësues politikë shqiptarë ose institucione publike shqiptare nëpërmjet veprimeve dhe mosveprimeve,

në ndihmë të së ashtuquajturës veprimtari kriminale e drejtuesve të ushtrise çlirimtare të Kosovës në territorin e Republikës së Shqipërisë.

Dokumentet e kërkuara duhet të dorëzohen këtij komisioni brenda datës 11 janar.

Të fundit

Rama: Presim të jemi me ju në ditën kur Ukraina do të marrë frymë lirisht

Kryeministri Edi Rama pas Samitit Ukrainë – Evropa Juglindore: Lufta ndalet, duke ndalur agresorit. Ukraina meriton të mbështetet dhe të...

Rama në konferencë me Zelenskyn: Të nderuar të mikëpresim një udhëheqës të rezistencës

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kombi shqiptar mbështet Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus. Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë...

Samiti i Ukrainës në Tiranë/ Erdogan: Gati të rikthejmë palët në tryezën e bisedimeve

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka mbajtur një fjalë përshëndetëse në samitin për Ukrainën që po mbahet në Tiranë. Në një videomesazh presidenti...

FOTOLAJM/ Shkrepet fotoja familjare e samitit për Ukrainën, Rama dhe Zelensky në qendër

Pas përfundimit të punimeve të samitit për Ukrainën në Tiranë, liderët pjesëmarrës janë bashkuar për të shkrepur foton familjare. Kryeministri Rama dhe presidenti i Ukrainës...

E veja e Navalnyt: Nuk jam e sigurt nëse funerali i Alexey do jetë paqësor!

E veja e Alexey Navalny thotë se nuk është e sigurt nëse funerali i tij do të jetë i qetë ose nëse policia do...

Lajme të tjera

Web TV