Përjashtimi dyvjeçar i Rusisë, reagime të ndryshme në mjedisin sportiv ndërkombëtar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Rusia nuk do të marrë pjesë në dy olimpiadat e ardhshme, atë verore të Tokios dhe atë dimërore të Kinës, përkatësisht në 2021-shin dhe 2022-shin. Kjo për shkak se Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS), ka vendosur të përgjysmojë dënimin prej 4 vitesh përjashtim, në 2 vite, nga të gjitha veprimtaritë ndërkombëtare, të Rusisë, pas skandalit të dopingut. Menjëherë pas këtij vendimi të CAS-it, kanë qenë të shumta reagimet si në Rusi ashtu edhe jashtë saj.

Pjer Sale’, kreu i shoqatës “Atletët për Transparencë” në Francë është shprehur: “CAS-i mori një vendim të mirë ligjërisht. Ky ishte vendimi më i mirë që mund të merrej. Ulja e dënimit, nga 4 në 2 vite, tregon një vetëdije për nivelin jashtëzakonisht të lartë të dënimit fillestar që ishte dhënë.” Ndërkohë, kreu i ekzekutiv i Agjencisë Anti-Doping i SHBA, Trevis Tajgart, ka thënë se ky vendim i CAS-it është i papranueshëm. “USADA e pranon se ky vendim i CAS-it është shkatërrues në rastin e Rusisë”, – ka thënë ai.
“Kjo është një goditje e rëndë për atletët e pastër nga dopingu si dhe një rezultat i dobët i Gjykatës së Arbitrazhit Sportiv”, – ka shtuar zyrtari amerikanë. Ndërsa Shoqata Ndërkombëtare e Atletëve u shpreh: “Fakti që atletët rusë mund të garojnë si atletë neutralë, është një fasadë tjetër farsë që përbën një tallje me sistemin. Nëse sportistët nga Rusia ende mund të garojnë, nuk është një sanksion. Rusia nuk është ndaluar, ajo thjesht do të garojë me një emër tjetër.”

Edhe në Rusi ka patur reagime të shumta. Aleksandre Odintsov, trajner futbolli, 62 vjeç tregon se për një sportist nuk ka asgjë më të rëndësishme se sa të përfaqësojë flamurin e vendit të vet në veprimtaritë ndërkombëtare. “Sporti tani është një rrëmujë, – ka pohuar ai. – Unë nuk mund ta kuptoj se kush përfiton prej tij. Unë kam luajtur vetë. E mund të them me siguri se asgjë nuk mund të krahasohet me ndjenjën e të luajturit nën flamurin e vendit tënd dhe të dëgjuarit e himnit kombëtar.”
Përjashtimi i Rusisë nga të gjitha veprimtaritë ndërkombëtare do të zgjasë deri më 16 dhjetor 2022, duke përfshirë finalet e Botërorit “Katar 2022”, që përfundon dy ditë më vonë.

Të fundit

72-vjeçari ecën 10 km mbi kalë për të shitur qumësht në Librazhd

Mehmet Skenja nga fshati Dorëz I Librazhdit, nuk ndalet së punuari që kur agon deri sa bëhet natë. Ditën...

E nxjerr zvarrë nga makina dhe e godet me grushte/ Sherr mes vajzave tek Currilat në Durrës (VIDEO)

Një skenë, e cila nuk është shkëputur nga asnjë film aksion, është filmuar në zonën e Currilave në Durrës. Në video duken vajzat që...

Rama publikon letrën drejtuar Ahmet Zogut: Vetëm ne e mbajtëm premtimin për rrugën e Lumit të Vlorës

Rruga e Lumit të Vlorës, e cila është premtuar prej 100 vitesh, duket se po bëhet realitet. Mbrëmjen e sotme kryeministri Edi Rama ka publikuar...

Balla takim me banorët në Stravaj: Mandati i ri nevojitet për të transformuar Shqipërinë

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Elbasanit Taulant Balla zhvilloi një takim me banorët e fshatit Stravaj në Prrenjas. Në fjalën e tij...

E reja nga Kamza denoncon dhunën e tmerrshme të bashkëshortit: Më goditi me grushta në kokë derisa më ra të fikët

Ajo refuzoi që t’u bindej urdhërave të tij. Por urdhëri i tij nuk ishte një kërkesë normale, në një familje normale dhe për një...

Lajme të tjera

Web TV