Katër burra përdhunojnë të renë/ I thyejnë shtyllën kurrizore dhe e mbysin me shall

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Katër burra janë akuzuar për përdhunim në grup dhe vrasje të një vajze 19-vjeçare Dalit, në Indi. Si rezultat i kësaj ngjarje në Indi kanë nisur protesta në të gjithë vendin.

Në shtator në Hathras, një fshat i vogël në Uttar Pradesh, gruaja 19-vjeçare ishte duke punuar në fushë kur u godit nga katër burra të moshuar. Ata e tërhoqën atë në një tjetër fushë, e sulmuan atë dhe më pas u përpoqën ta mbysnin me shall.

Dosja hetimore konfirmoi se vajza ishte përdhunuar në grup dhe katër burra janë akuzuar për vrasjen e saj.

Vajza ishte një Dalit, çka do të thotë kasta më e ulët e Indisë, e njohur më parë si “e paprekshme”, ndërsa katër sulmuesit e saj të dyshuar ishin nga një kastë më e lartë. Dhuna seksuale ndaj grave Dalit përdoret rregullisht si një mjet shtypjeje dhe rreth 10 gra Dalit përdhunohen çdo ditë në Indi.

19-vjeçarja e gjakosur në fushë u zbulua nga familja e saj. Në ato momente ajo ishte pak e vetëdijshme dhe kishte shtyllën kurrizore të thyer. Vajza u dërgua në një spital lokal dhe më pas u transferua në një spital qeveritar në Delhi, ku vdiq nga plagët e marra dy javë pas sulmit.

Pa.Va/Fjala.al


Të fundit

Braktisi Londrën, rrëfimi i shkrimtares britanike: Në Tiranë gjeta paqen e dëshiruar

Një nga mediat më të njohura britanike për historitë njerëzore, I ka kushtuar një artikull të veçantë Tiranës....

Kuvendi i Shqipërisë me dy kryeministra dhe dy kryetarë, valëvliten 2 flamujt!

Sot në Kuvendin e Shqipërisë do të mbahet mbledhja e përbashkët e Kuvendit të Kosovës dhe Kuvendit të Shqipërisë.Mbledhja e parë e dy Kuvendeve...

Nis mbledhja e Kuvendeve/ Rama pret Kurtin me këngë popullore!

Kryeministri Edi Rama dhe Albin Kurti u takuan në oborrin e Parlamentit shqiptar. Ata u pritën me këngë dhe valle shqiptare. Më pas dy liderët...

Pena e artë që firmosi proklamatën e pavarësisë

Në vigjilie të 110-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, ditën që shënjoi historinë e një kombi, analisti Roland Qafoku ka ndarë një foto tepër të...

Aksident tragjik në autostradën Durrës-Tiranë, vdesin dy vajza, plagoset rëndë shoferi

Një aksident tragjik ka ndodhur mëngjesin e sotëm, ku kanë humbur jetën dy vajza dhe është plagosur rëndë shoferi 26-vjeçar. Sipas policisë, në orët e...

Lajme të tjera

Web TV