Carme Torras: Trillimet shkencore përparojnë të ardhmen

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

“Gjithmonë kam dashur të kuptoj se si funksionon truri, çfarë është inteligjenca dhe si mund ta kopjojmë atë për të krijuar të ardhme të mundshme”

Carina Farreras

Robotët banojnë në mendimin e Carme Torras. Me vështrimin e saj vëzhgues ndaj nevojave shoqërore, ajo mendon për to ndërsa vëzhgon skena nga jeta e përditshme. Vendos një këtu dhe një atje. Disa, materializohen. Por robotët gjithashtu enden nëpër imagjinatën e saj prej shkrimtareje.

Teknologjia

Ajo i inkorporon ato në romanet e tij për kënaqësinë e lexuesve, por edhe për të çuar përpara debate që do të jenë thelbësore në të ardhmen. “Fantazia shkencore parashikon situata që ne nuk i imagjinojmë tani, por mbi të cilat do të duhet të pozicionohemi”. Mirësevini në epokën e re robotike postindustriale, përshëndet Torras i cili sapo ka marrë Çmimin Kombëtar të Kërkimit 2020, në fushën e matematikës dhe teknologjisë së informacionit. “Robotët janë larguar nga fabrikat”, njofton ajo. Një grua e moshuar, me aftësi të plota për të jetuar vetëm, megjithatë ka disa vështirësi në përkuljen dhe veshjen e këpucëve. A mund ta ndihmojë një robot? Dhe pastrimi i dhomës së ndenjes, vendosja e butë e jastëkëve në divan? Në një dyqan, do të ndihmonit në palosjen e rrobave? A munden humanoidët të ndryshojnë çarçafët në shtretër dhe të heqin peshqirët e ndotur?

Robotët

Merrni parasysh që historitë na lejojnë të mendojmë për të ardhmen dhe me vija të kuqe që nuk i imagjinojmë tani. Për të gjitha këto situata, Torras ofron zgjidhje materiale, robotike, duke krijuar makina me gjeste delikate, të cilat mësojnë të lexojnë qëllimet tona dhe të flasin me ne, gjithmonë duke na dhënë autoritet: “A doni që unë të vë këpucën që keni në dorën tuaj?”

Një nga projektet e saj të fundit evokon kohët e epokës së gurit kur njeriu filloi të krijojë dhe të trajtojë mjete. Kështu janë edhe robotët tuaj. Të mësuarit për të përdorur mjetin e duhur për të ndarë përbërësit materialë të një celulari ose një kompjuteri. Ndoshta në të ardhmen ato do të përdoren në impiantet e riciklimit.

Vlerësimi

Juria e çmimit e ka vlerësuar veçanërisht Carme Torras për “kontributet e saj pioniere në fushën e robotikës sociale” dhe kontributin e saj në përparimin e teknologjisë dhe shoqërisë. “Ne i përshtatemi shumë roombave në jetën tonë”, thotë kompjuteri, duke nënvizuar avantazhin që një fshesë me korrent jo vetëm që përmbush funksionin e saj, por gjithashtu memorizon hapësirën për t’u pastruar dhe kthehet në ngarkues kur zbulon se është në bateri të ulët.

Projektet

“Gjithmonë kam dashur të kuptoj se si funksionon truri, çfarë është inteligjenca dhe si mund ta kopjojmë atë për të krijuar të ardhme të mundshme.” Si e re, pasi u diplomua në matematikë në UB, ajo mbrojti një master në Shkenca Kompjuterike në Universitetin e Massachusetts dhe mori një doktoraturë në Inteligjencën Artificiale nga UPC. Ajo aktualisht është një profesore kërkimore CSIC në Institutin e Robotikës dhe Informatikës Industriale (CSIC dhe UPC) ku zhvillon disa nga projektet e saj.

Ajo është një lexuese e pangopur e trillimeve shkencore që interesohet për mësimet etike që dalin nga ekzistenca e makinave në botët e përralla. “Utopitë mund të bëhen realitet”, thotë ajo. Merrni parasysh se historitë japin mundësinë për të menduar se si e duam të ardhmen, cilat vija të kuqe biem dakord të mos kalojmë. Dhe etika, siguron ajo, duhet t’i paraprijë makinerisë.

Lexo edhe :  Personazh/ Face Yoga, kultura e re e jetesës hyn në Shqipëri

Kjo është arsyeja pse rekomandon inxhinierët e ardhshëm në klasat e saj të shikojnë seri të tilla si “Pasqyra e Zezë” ose “Vitet dhe Vitet”, dritat e dritës së mesme në tema të tilla si privatësia, përgjegjësia ligjore, tregu i punës, ndarja dixhitale…

“Roboti nuk ka emocione –shpjegon, –por i zgjon ato te njerëzit ”.

Robotë shokë lojërash për fëmijë.

A do të zhvillojnë ata ndjeshmëri nëse nuk kalojnë shumë kohë me bashkëmoshatarët e tyre? A kanë të drejta sistemet autonome? Si ndikohen marrëdhëniet midis njerëzve në prani të makinave inteligjente? “Teknologjia tashmë po na ndryshon. Ne shohim, për shembull, që të rinjtë ndihen më komodë të komunikojnë me një avatar sesa me një person real në simulimet financiare”.

Nxit debatin

Në disa vende ata tashmë janë ulur të flasin në thellësi për pasojat që do të ketë robotizimi në jetën tonë,” paralajmëron ajo. Ai shkruan ese dhe histori të trillimeve shkencore, të tilla si Enxarxats (Males Herbes), në lidhje me rrjetet sociale, ose La mutació sentimental (Redaktorët e Pagès). Ky i fundit, Çmimi Manuel de Pedrolo për Narrative Fiction Science (2007), është përkthyer në anglisht nga prestigjioz Instituti i Teknologjisë i Masaçusets (MIT) dhe në universitete të ndryshme të SHBA dhe Evropës rekomandohet të lexohet nga studentët e inxhinierisë në lëndën e Etikës në Robotikën Sociale dhe Inteligjencën Artificiale.

Hapi tjetër është të arrijmë, me të njëjtin titull, të shoqëruar nga një format audioviziv, në duart e nxënësve të shkollave të mesme nga shkollat ​​katalanase, falë projektit të Fondacionit Episteme në bashkëpunim me UPC.

Kjo informatikë tregon një aftësi për t’u patur zili për të shtrënguar kohën e tyre duke marrë pjesë në kërkime, mësimdhënie, shpërndarje, literaturë dhe detyra të ndryshme këshillimore të etikës, midis të cilave nënkryetari i Komitetit të Etikës CSIC, zëri i Këshillit Këshillues të Qeverisë së Inteligjencës Artificiale. , anëtar i komitetit të etikës në UPC dhe ndërkombëtarë të tjerë. 

Jetëshkrimi

Carme Torras një shkencëtare dhe një shkrimtare

Carme Torras Genís u lind më 4 korrik 1956. Është një shkencëtare spanjolle në fushën kompjuterike që ka kontribuar në kërkime mbi robotikën dhe inteligjencën artificiale. Anëtare e Academisë Europiane që nga viti 2010, ajo shkruan vepra teknike në anglisht dhe letërsi triller në spanjisht.  Torras studioi matematikë në Universitetin e Barcelonës (master 1978) dhe shkenca kompjuterike në Universitetin e Massachusetts (master 1981). Ajo gjithashtu fitoi Ph.D në shkencat kompjuterike nga Universiteti Politeknik i Katalonjës në 1984. Që nga viti 1991, ajo ka qenë një profesore kërkimore në Këshillin Kombëtar Spanjoll të Kërkimeve. Në frontin letrar, përveç punëve të saj shkencore, Torras ka shkruar letersi triller.

Burimi: lavanguardia/ fjala.al

Të fundit

Horoskopi, 18 janar 2021

DASHI Në letër ka komplikime dhe zgjedhje të vështira për të bërë. Nëse jetoni dy marrëdhënie në të njëjtën kohë,...

Aleksej Navalnyn e arrestojnë pasi mbërrin në Moskë

Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të dielën. Me vendimin për kthim ai...

Makina i gjendet e djegur në Pukë, zhduket në Shqipëri ish-arbitri italian

Prej 10 ditësh ish-arbitri italian i futbollit Davide Pekoreli është zhdukur pa lënë gjurmë në Shqipëri. Mediat italiane raportojnë mbi ngjarjen e mistershme, ku ndër...

“A do dilje me një djalë më të ri?” Armina Mevlani jep përgjigjen e papritur

Armina Mevlani është pyetur në rrjetet sociale nëse do të martohej me një burrë më të ri se vetja dhe ajo tregoi nuk i...

Tronditëse/ Gruaja nga Burreli: Burrin e vrava sepse më solli një vajzë në shtëpi dhe më tha…

Lule Doçi ka qenë pjesë e rubrikës ‘Ka një mesazh për ty’ tek E Diela Shqiptare ku rrëfeu historinë e dhimbshme të jetës së...

Lajme të tjera

Web TV