Besimi, një qëndrim diellor që sjell gëzim dhe optimizëm

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shumë lajme, shumë gënjeshtra, shumë parulla, pak fakte autentike dhe të verifikuara seriozisht

Nga Antonio Galdo

Besimi, një qëndrim diellor që sjell gëzim dhe optimizëm. Dhe durimi, nëse arrin pak zhgënjim.

“Të besosh është mirë, të mos besosh është më mirë”: një fjalë e urtë që duhet hequr nga përdorimi. Mosbesimi ka çmime shumë të larta. Atje ku shfrenohet kriza e besimit. Dhe çfarë po kërkojnë gjeneratat e reja?

Besimi është si një rreze dielli. Sjell dritën në dritën e zbehtë të jetës, ndriçon gjithashtu me shkëlqimin e ëndrrave atje ku zakonisht urdhëron errësira e realitetit. Besimi është një qasje e hapur, e gjerë me jetën, për të mos u shpenzuar, e cila çon në kultivimin e optimizmit të vullnetit sesa në pesimizmin e inteligjencës, dhe ndihmon për t’i parë të tjerët përmes vështrimit të sigurt të meritave të tyre dhe jo me syrin e zymtë që kornizon gabimet e tyre.

Besimi

Vetë besimi përfshin katër virtyte themelore. Duhet të kultivohet në mënyrë që të dozohet mirë maturia dhe të mos shndërrohet në një formë parandalimi, nëse jo në një mbyllje reale ndaj të tjerëve. Me besim ne mund të zbutemi, gjë që nuk do të thotë të tërhiqemi apo të bëhemi të fortë, duke treguar vrullin e autoritetit, jo grushtin e hekurt të autoritetit. Dhe përsëri: besimi ka të bëjë edhe me drejtësinë, mjerë nëse nuk do të kishim besim në një virtyt, i vetmi i mundshëm, i cili mund të rregullojë marrëdhëniet midis njerëzve në mënyrë të drejtë.

Rëndësia e besimit

Askush, absolutisht askush, nuk mund të thuhet se është i sigurt nga zhgënjimet për shkak të besimit të gabuar. Zhgënjimet në dashuri, në miqësi, në marrëdhënie pune. Jemi tradhtuar, dhe sa herë, nga ata që më pak prisnim, të aftë për një gjest të ngjashëm. Një kapital marrëdhëniesh njerëzore, hapjesh dhe ndarjesh, i ndërtuar me kalimin e kohës dhe gjatë jetës, është zhdukur në momentin e zhgënjimit të hidhur të besimit të tradhtuar. Ose në çdo rast nuk respektohet siç e prisnim.

Vlera e besimit

Një thënie e vjetër thotë “Besimi është i mirë, të mos besosh është më mirë”, dhe kjo tashmë duhet të jetë një thirrje zgjimi për qëndrimin tonë ndaj të tjerëve. Por a jemi të sigurt që mosbesimi është zgjidhja më e mirë? Ku qëndron në të vërtetë besimi se mosbesimi nuk kushton asgjë, ndërsa besimi është një rrezik i pastër, një rrezik? Mendojmë saktësisht të kundërtën dhe jemi të bindur se një qasje e frymëzuar nga besimi është gjithmonë e preferueshme nga pasiguritë dhe dritëhijet e dyshimeve.

Të kesh besim tek të tjerët

Kjo është loja, dhe nuk është pak, një humbje e rëndësishme: drita e jetës. Besimi është drita, rrezet e diellit dhe durimi nëse arrin edhe errësira e zhgënjimit. Është pjesë e lojës. Të mos ushtrosh do të thotë të heqësh dorë nga errësira e ekzistencës, të mos marrësh rrezikun e thellimit të kontaktit me njerëzit, veçanërisht nëse ata janë të ndryshëm nga ne. Disa studime të fundit shkencore tregojnë se ata që u besojnë të tjerëve jetojnë më mirë dhe mësojnë më shumë. Nga ana tjetër, mosbesimi përjashton, krijon një zakon të mbylljes së vetvetes, madje nuk merr parasysh atë që mund të kishte lindur nga një marrëdhënie.

Lexo edhe :  Personazh/ Face Yoga, kultura e re e jetesës hyn në Shqipëri

Kriza e besimit

Kriza e besimit, e vetë identitetit dhe dobisë së saj, është një fëmijë i kohës, në të cilën të gjithë jemi udhëhequr të besojmë pak, shumë pak. Për të tjerët, për njëri-tjetrin dhe gjithashtu për veten tonë. Besimi në shifrat e referencës ka rënë, gjë që ne mund ta përcaktojmë si “institucionale” për shkak të peshës që ata kanë pasur gjithmonë në jetën tonë. Prifti, Mësuesi, dhe para kësaj, prindi. Besimi në gjithçka që lidhet me qarqet e ndryshme të institucionit është në minimum. Nuk ndjehemi as të siguruar dhe as të qeverisur nga politika, e cila po paguan për ndoshta krizën më të rëndë të besimit në historinë e saj mijëvjeçare. Një krizë që nuk ka të bëjë vetëm me përfaqësimin, partitë, si të thuash, por ka shpërthyer nëpër institucione. Besimi te fetë është ulur për shkak të testeve të këqija që ata po japin: Islami, me agresionin e tij i cili nuk është gjithmonë i kufizuar në grupet e pakicave; Krishterimi me skandalet vetëshkatërruese të abuzimit seksual. Për të mos përmendur mosbesimin me të cilin kemi të bëjmë me mediat. Deri vonë, ishte klasike të thuash: “Ai e shkroi atë …”. Dhe pasi cituam titullin e gazetës, deklarata jonë u bë një siguri, provë e çdo mohimi. Kishte një vulë, një vërtetim të cilësisë, besueshmërisë dhe seriozitetit.

Si t’ia dalim të besojmë?

Me shumëzimin e burimeve të informacionit dhe mesazheve të lidhura, me konfuzionin që rrethon mediat sociale dhe gjuhën e tyre nga lajmet, me idenë (false) mbi bazën e së cilës të gjithë mund të jemi kronikanë të jetës së përditshme, është krijuar një e vërtetë dhe vet qark i shkurtër. Shumë lajme, shumë gënjeshtra. Shumë parulla, pak fakte autentike dhe të verifikuara seriozisht. Një qark i shkurtër nga i cili, të paktën siç duket, kanë tendencë të shpëtojnë gjeneratat e reja, të cilët dëshirojnë të jenë në gjendje të besojnë, për shembull në drejtim të qëndrueshmërisë dhe katastrofave klimatike. Nga ata që kanë kompetencën e nevojshme për të thënë me të vërtetë se si janë gjërat. Dhe kundër atyre që bëjnë sikur nuk dëgjojnë. Kush e di, mbase një injeksion i ri i besimit në jetën tonë do të fillojë nga këtu, nga kjo kërkesë në rritje për gjëra të besueshme për t’u dëgjuar dhe për t’u matur me to. Dhe mbase, siç tha filozofi Joseph Joubert në fund të shekullit të tetëmbëdhjetë, me njëfarë besimi ne do ta bëjmë të pamundur që të tjerët të mashtrojnë veten. Ne do t’i detyrojmë të mos na zhgënjejnë.

*Shkrimtar dhe gazetar italian

Burimi: nonsprecare.it

Të fundit

Horoskopi, 18 janar 2021

DASHI Në letër ka komplikime dhe zgjedhje të vështira për të bërë. Nëse jetoni dy marrëdhënie në të njëjtën kohë,...

Aleksej Navalnyn e arrestojnë pasi mbërrin në Moskë

Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të dielën. Me vendimin për kthim ai...

Makina i gjendet e djegur në Pukë, zhduket në Shqipëri ish-arbitri italian

Prej 10 ditësh ish-arbitri italian i futbollit Davide Pekoreli është zhdukur pa lënë gjurmë në Shqipëri. Mediat italiane raportojnë mbi ngjarjen e mistershme, ku ndër...

“A do dilje me një djalë më të ri?” Armina Mevlani jep përgjigjen e papritur

Armina Mevlani është pyetur në rrjetet sociale nëse do të martohej me një burrë më të ri se vetja dhe ajo tregoi nuk i...

Tronditëse/ Gruaja nga Burreli: Burrin e vrava sepse më solli një vajzë në shtëpi dhe më tha…

Lule Doçi ka qenë pjesë e rubrikës ‘Ka një mesazh për ty’ tek E Diela Shqiptare ku rrëfeu historinë e dhimbshme të jetës së...

Lajme të tjera

Web TV