test

KOK-u ndihmon federatat anëtare në Kosovë, KOKSH-i “fle” në Shqipëri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Organizmi olimpik i Kosovës shpërndan një fond prej 23,000 Eurosh. Sipas asaj që raportojnë mediat e Prishtinës, Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) u ka ardhur në ndihmë të mëtejshme federatave, anëtare, duke shpërndarë një fond prej 23,000 eurosh. Bordi i organizmit që qeveris lëvizjen olimpike në Kosovë ka marrë të martën një vendim që të mbështesë me nga 700 euro Federatat olimpike dhe nga 500 euro ato jo-olimpike, si ndihmë pas vështirësive të krijuara nga epidemia e Covid-19.

Shuma e ndarë për federatat është rreth 23 mijë euro, të cilat do të ndahen nga 700 Euro për Federatat Olimpike dhe 500 për Federatat jo-olimpike të Kosovës”, – thuhet në njoftimin e në njoftimin e KOK-ut. Natyrisht, e ndarë për çdo federatë, kjo është një shumë simbolike, kryesisht për të mbuluar kostot operative, por duhet kujtuar këtu se KOK-u ka mbuluar me fondet e veta edhe shpenzimet e përgatitjeve në këtë kohë epidemie edhe për sportistët elitarë të xhudos, boksit, mundjes dhe notit.

Për federatat olimpike, KOK-u ka përfituar fonde nga Shoqata e Komiteteve Olimpike Kombëtare (ANOC), Komiteti Olimpik i Evropës (EOC) dhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC). “Për të mos anashkaluar Federatat Jo-Olimpike, Bordi Ekzekutiv i KOK-ut ka vendosur që këto federata të mbështeten nga të ardhurat e sponsorëve të KOK-ut”, – sqaron në mbyllje njoftimi i KOK-ut. Në fakt, në fund të qershorit, Komiteti Olimpik Evropian (EOC) do të shpërndarë plot 2,800,000 për Komitetet Olimpike Kombëtare të vendeve të Evropës.

Kjo, në mënyrë që t’i mbështesë ata në nevojat e veçanta që kanë lindur për shkak të shpërthimit të epidemisë së virusit “Covid-19” dhe shtyrjes së Lojërave Olimpike “Tokio 2020”. Një gjë të tillë e ka bërë të ditur vetë organizmi që qeveris lëvizjen olimpike kontinentale, ndërsa njoftimi është publikuar edhe në profilin zyrtar të Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar (KOKSH) në rrjetin social “Facebook”.

Lexo edhe :  UEFA do të sanksionojë ashpër Kroacinë, Shqipërinë dhe Dakun

Kjo mbështetje financiare do t’u mundësojë Komiteteve Olimpike Kombëtare të përballojnë kostot shtesë që mund të kenë lindur në përgatitje për Lojërat Olimpike të Tokios, që tanimë janë programuar për vitin 2021, probleme që kanë lidhje me një sërë aspektesh, përfshi përgatitjen e atletëve, materialet dhe pajisjet, administratën e këtyre Komiteteve si dhe komunikimin dhe mbrojtjen që kanë në qendër masat ndaj virusit korona.

Thuajse gjysma e kësaj shume, rreth 1,250,000 dollarë amerikanë, është ndarë në mënyrë të barabartë midis 50 Komiteteve Olimpike Kombëtare të Evropës dhe, për këtë arsye, çdonjëri prej tyre, pra edhe Komiteti Olimpike Kombëtar Shqiptar (KOKSH), ka përfituar 25,000 dollarë amerikanë, ose rreth 2,765,000 lekë, që do të vihen menjëherë në dispozicion të tij. Ndërkohë që Kosova e ka bërë të ditur se e ka shpërndarë këtë fond, nga ana e Komitetit Olimpik Shqiptar, që është përfshirë vetë në një kaos të plotë gjatë këtyre 2-3 viteve të fundit, nuk ka asnjë informacion sesi janë përdorur këto para./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV