George Frendo në meshën e Krishtlindjes : Është festa e shpresës, nuk i shuhet shkëlqimi në këto ditë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Besimtarët e krishterë, ata ortodoksë dhe katolikë, kremtojnë sot Krishtlindjen, një prej datave më të rëndësishme të kalendarit të tyre fetar.

Mesha e Krishtlindjes në Katedralen e Shën Palit në Tiranë është drejtuar nga imzot Frendo. Ky i fundit tha se festës së Krishtlindjes nuk i shuhet shkëlqimi, edhe pse jemi në kohë pandemie.

“Krishtlindjes nuk i shuhet shkëlqimi as në këto ditë. Duhet të gjithë bashkë të themi: Na shpëto o Zot Jezus. Të lutemi për ata që ndihen të vetmuar”.

Imzot George Frendo ka treguar edhe historinë e një 78-vjeçari, të prekur me COVID i cili fliste me shumë dashuri për familjen. Pas kësaj historie Imzot Frendo u shpreh: “Krishtlindja është festa e familjes”.

“Isha në dhomë bashkë me një burrë 78-vjec, jemi bërë shumë miq. Fliste për gruan që ai e donte pa masë, më tregoi fotografinë e saj, ende ishte shumë e bukur, por e paralizuar. Ai kujdesej duke e larë dhe duke gatuar, është një shembull i asaj dashurie që nuk vjetërohet. Fliste për fëmijët që i kishte rritur me shumë dashuri dhe sakrificë dhe ata në shumë mënyra vazhdojë të tregojnë dashurinë dhe mirënjohje. Krishtlindja është festa e familjes. Rroftë Krishti, rroftë Jezuzi dhe me këtë gëzim ju uroj gëzuar Krishtlindjen”, tha Imzot Frendo.

Mesha e Krishtlindjes për shkak të masave të reja të pandemisë u mbajt në orën 18:00 në Katedralen e Shën Palit dhe 18:30 në Dioqezat e tjera, kështu qytetarët do të kenë mundësi që të kthehen në shtëpi para orës së re policore 20:30.


Të fundit

Demokratët ‘sulmojnë’ Bashën: Je humbës i përsëritur

Demokratët nuk ndalin “shpërthimet” dhe akuzat ndaj Lulzim Bashës, duke e konsideruar përgjegjës për humbjen e zgjedhjeve më 25...

Siguroi jetën për 1 mln euro/ Kthesa e papritur në hetimet për vrasjen e 20-vjeçares në Greqi, ja çfarë dyshohet

Hetimet për vrasjen e 20-vjeçares britanike Carolinë nga një grup grabitësish kanë marrë një tjetër kthesë. Sipas mediave greke, mister mbetet roli i bashkëshortit...

Seria A e re: Venezia kompleton listën e 20 ekipeve në fillim

Seria A e re tashmë është e plotë. Ekipi i Paolo Zanetti, i promovuar nga kadetë të tillë si Empoli dhe Salernitana, do të jetë...

Sekuestrohet pasuri me vlerë mbi 500 mijë USD në Tiranë, i përkasin të arrestuarit në Angli

Policia e Tiranës ka finalizuar operacionin “Plantacioni”, duke vendosur në sekuestro preventive mbi disa pasuri me vlerë rreth 500.000 dollarë, që dyshohet se vjen...

Po shpërndante drogë, “Shqiponjat” arrestojnë në flagrancë 23-vjeçarin në Lezhë

Policia e Lezhës ka kryer kontrolle të shtuara në të gjithë qarkun, për goditjen e paligjshmërisë. Gjatë aksionit, policia ka goditur një rast të shpërndarjes...

Lajme të tjera

Web TV