Krishtlindje në kohë pandemie/ Besimtarët ortodoksë e katolikë festojnë mes kufizimeve!

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sot data shënon 25 dhjetor, ose përkthyer ndryshe një nga ditët më të rëndësishme në besimin e krishterë, dita e lindjes së Jezu Krishtit.

Besimtarët ortodokse dhe katolikë në shqipëri këto Krishtlindje i kanë gjetur ndryshe nga herët e tjera, diktuar nga pandemia e cila ka sjellë dhe masa kufizuese.

Ditën e djeshme është mbajtur vetëm një meshë në Katedralen e ”Shën Palit” me një numër të caktuar besimtarësh pjesëmarrës. Nga ana tjetër Kryepeshkopi i ortodoksëve, Anastas bëri thirrje që mos ketë pjesëmarrje masive për këto Krishtlindje dhe madje as të festohet gjerësisht familjarisht e me miq për shkak të përhapjes së Covid-19.

E njëjta situatë paraqitet në gjithë botën, madje vende të cilat janë me popullsi shumicë të krishterë kanë marrë masa të forta që mos lejojnë grumbullimet apo mbledhjet masive familjare për Krishtlindje.


Të fundit

Aktorja e njohur thotë se është rrëmbyer nga alienët: Njëri prej tyre u dashurua me mua

Aktorja londineze, Abbie Bela ka befasuar të gjithë me deklaratën e saj. Ajo pretendon se ka rënë në dashuri...

Në kërkim ndërkombëtar, arrestohet në Durrës 42-vjeçari nga Kosova

Një 42-vjeçar kosovar ka rënë në prangat e policisë, me qëllim ekstradimi drejt Kosovës. Bëhet fjalë për shtetasin Blendi Cërmjani, i cili akuzohet veprën penale...

Kontratat abuzive/ Vllaznia rrezikon sanksione të rënda nga FIFA

Kontratat e Vllaznisë me klauzola abuzeve dhe të jashtëligjshme, të publikuara nga VIP Sport, kanë shqetësuar jo pak tifozët shkodranë, të cilët me të...

Humbën jetën në aksident, përcillen sot për në banesën e fundit çifti bashkë me dy vajzat

Përcillen sot për në banesën e fundit 4 anëtarët e familjes Gushi, të cilët humbën jetën dje në një aksident tragjik në aksin Fier-Vlorë. Raportohet...

Betejë juridike mes kishës dhe Universitetit të Prishtinës për tokën në kampus

Kanë mbetur edhe dy muaj deri kur Gjykata Themelore e Prishtinës, pritet të shqyrtojë çështjen se kush e ka të drejtën e shfrytëzimit të...

Lajme të tjera

Web TV