Vaksinat kundër COVID-19 përmbajnë xhelatinë derri, reagon komuniteti mysliman

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vaksinat kundër koronavirusit po shihen si shpresa e vetme që bota të shpëtojë nga pandemia, ndërkohë që përbërësit e saj kanë ngjallur edhe debate.

Sipas kompanive që kanë zhvilluar vaksinat, pjesë përbërëse është edhe xhelatina e derrit, që e ruan vaksinën gjatë transportit dhe magazinimit.

Por produktet e derrit janë të ndaluara për komunitetin mysliman, ndaj edhe myslimanët në Bosnje e Hercegovinë kanë dalë me një deklaratë zyrtare për këtë çështje.

Ata thonë se komuniteti islamik nuk ka asgjë kundër vaksinave që janë miratuar, por do t’u duhet të zgjedhin vaksinat që nuk e kanë si përbërës xhelatinën e derrit dhe nëse nuk ka zgjidhje tjetër, fjala e fundit do t’i takojë ligjit islamik.

“Islami i thërret njerëzit të kujdesen për shëndetin e tyre dhe të kërkojnë një kurë për sëmundjet që i mundojnë. Profeti, paqja qoftë mbi të, tha se Zoti i Dashur dha një kurë për çdo sëmundje dhe u bëri thirrje myslimanëve të kërkojnë atë kurë. Itshtë, pra, fetare detyrimi i muslimanëve. Ajo që është e ndaluar për ta, sidoqoftë, është të kërkojnë ilaçe në atë që Allahu e ka ndaluar. Gjërat e ndaluara përfshijnë derra dhe produkte derri.

Nëse kjo është e vërtetë, muslimanët janë të detyruar të zgjedhin vaksinat që nuk përmbajnë këtë përbërës dhe janë efektive në trajtimin e koronavirusit dhe nëse nuk ka zgjidhje tjetër, fjala e fundit duhet të jepet nga profesioni, ligji farmaceutik dhe sheriati.

Komuniteti Islamik do të marrë një qëndrim të caktuar për këtë çështje pasi të njihet me rezultatet e analizave laboratorike, kur të gjithë përbërësit e vaksinës në fjalë do të njihen”, thuhet në komunikatën e myslimanëve të Bosnjes.

l.m/Fjala.al


Të fundit

Vlera e koeficientit të pagave për vitin 2023/ Ku renditet Shqipëria

Vlera e koeficientit të pagave për vitin 2023 do të jetë 105 euro. Kështu tha kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Pse për numerologët dita e nesërme është kaq fatsjellëse, ja çfarë duhet të bëni

Që nga 22 janari, të gjithë planetët po lëvizin drejtpërdrejt (pra, asnjëri prej tyre nuk është në prapavijër), dhe me hyrjen në muajin shkurt,...

Telenovela e merkatos, Chelsea i nis dokumente të gabuara PSG-s për transferimin Ziyech

“Telenovela” e lidhur me kalimin e Hakim Ziyech në Paris Saint-Germain është pasuruar me një kapitull të ri. Siç raportojnë mediet britanike duket se ka...

Lindi foshnjën 4 ditë më parë, ndërron jetë 29-vjeçarja në maternitetin ‘Koço Gliozheni’

Një 29-vjeçare ka ndërruar jetë në Maternitetin e ri "Koço Gliozheni" pas lindjes. Burime për Report Tv bëjnë me dije se ka lindur në mënyrë...

“Jemi me Luanin” në vend të “Jepet me qira”/ “Luiz-mania” ‘infekton’ edhe biznesin!

Luiz Ejlli, banori ‘fenomen’ i Big Brother Vip, është kthyer në një nga personazhet më të ndjekura dhe më të komentuara të momentit. Në një...

Lajme të tjera

Web TV