Evis Kushi takon mësuesit që janë prekur nga Covid: Përvojë që do t’i ngelë gjatë në kujtesë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Arsimit Evis Kushi është takuar me mësues të ndryshëm të cilët kanë fituar betejën me COVID-19 përgjatë muajve të fundit.

Kushi shprehet se secili kishte një histori të veçantë, një përjetim ndryshe nga i të tjerëve. Ajo thekson se fjalët janë pak për të shprehur mirënjohjen maksimale dhe shumë të sinqertë jo vetëm për ta, por për të gjithë mësuesit në sistemin arsimor që përgjatë këtij viti tejet sfidues

Sot zhvillova një takim shumë emocionues me mësues të ndryshëm, të cilët janë prekur gjatë muajve të fundit me COVID-19, ndërsa tashmë janë plotësisht të shëruar dhe janë rikthyer prej kohësh në frontin e parë të sakrificës. Emocionues, sepse secili kishte një histori të veçantë, një përjetim ndryshe nga i të tjerëve dhe një përvojë që do t’i ngelë për shumë gjatë në kujtesë.

Gjatë bashkëbisedimit shumë miqësor me ta, u njoha me përvojën e tyre personale në përballjen me armikun e padukshëm, me mbështetjen e pakursyer të mjekëve, me menaxhimin e situatës në shkollë gjatë mungesës së tyre, si dhe emocionet që ka marrë secili prej nxënësve në momentin që janë rikthyer në punë.

Fjalët janë gjithmonë pak për të shprehur mirënjohjen maksimale dhe shumë të sinqertë jo vetëm për ta, por për të gjithë mësuesit në sistemin arsimor që përgjatë këtij viti tejet sfidues kanë ditur të reflektojnë shpirtin e sakrificës dhe vlerat më të larta profesionale në dobi të arsimimit të fëmijëve tanë”, shkruan Kushi./Bl.Ba/Fjala.al

https://www.facebook.com/kushievis/posts/183100326838743

Të fundit

Ashpërsimi i masave anti-Covid/ Paralajmëron zv.ministrja Tomini: Nuk është shtrëngimi i fundit që bëhet

Rritja e rasteve të reja të COVID-19 ka detyruar Komitetin Teknik të Ekspertëve që të ashpërsojë masat parandaluese. Ashpërsimi i...

Botërori i Klubeve, të enjten, dy duelet e fundit, spikat finalja e madhe Bajern Mynih-Tigres

Tigres sfidon Bajernin e Mynihut, Palmerias- El Ahli, dueli për vendin e 3-të dhe të 4-t. Botërori i Klubeve në futboll është një tjetër...

Prezantohet motori i ri i “Dukati”-t, optimizëm për mbrojtjen e titullit të konstruktorëve

Një e kuqe ëndrrash. Kështu është quajtur motori i ri ““Dukati”, që do të konkurrojë në Botërorin e 2021-shit në Moto GP. Do të...

Tenis, Uilliams dhe Gjokoviç, favorit të basteve për “Australian Open”, “mungon” Nadali

Serena Uilliams dhe Novak Gjokoviç janë më të favorizuar për të fituar trofeun në Turneun e Hapur të Tenisit (Australian Open 2021), sipas kompanive...

“Covid-19” ndryshon kalendarin e javës së 18-të, ndikohen dy takimet e mbrëmjes

Teuta-Skënderbeu, të premten dhe Vllaznia-Apolonia, të shtunën, dy takimet e ndikuara. Ndryshimi i orarit të ri për lëvizjen e qytetarëve në kuadër të masave...

Lajme të tjera

Web TV