Habisin shkencëtarët, kjo është arsyeja kryesore e depresionit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një studim i ri i bërë lidhur me depresionin ka arritur në përfundimin se ndotja e ajrit është një nga faktorët kryesorë. Pra e thënë ndryshe, njerëzit që jetojnë në vende me nivel të lartë të ndotjes kanë më shumë shanse që të vuajnë nga stresi dhe depresioni.

Kjo ka një llogjikë të fortë pasi sasia e oksigjenit është e lidhur direkt me neuronet e trurit. Studime të tjera tregojnë se ndotja e ajrit shkakton një ulje “të madhe” të inteligjencës dhe është e lidhur me çmendurinë.

Një përmbledhje gjithëpërfshirëse globale më parë në vitin 2019 arriti në përfundimin se ndotja e ajrit mund të dëmtojë çdo organ dhe pothuajse çdo qelizë në trupin e njeriut.

Bashkimi Evropian mund të parandalojë që miliona njerëz të bien në depresion me një ndërhyrje në ndryshimet klimatike, sugjeron studimi. Kjo supozon se ekspozimi ndaj ajrit toksik po shkakton depresioni.

Shkencëtarët besojnë se kjo është e mundshme, por është e vështirë të provohet përtej dyshimit.

Ndotja vjen nga nga djegia e karburanteve fosile në automjete, shtëpi dhe industri. Studiuesit thanë se provat e reja forcuan më tej thirrjet për të trajtuar atë që Organizata Botërore e Shëndetit e quan “urgjencë të shëndetshme publike” të ajrit të ndotur.

“Ne kemi treguar se ndotja e ajrit mund të shkaktojë dëm të madh në shëndetin tonë mendor. Ne e dimë se grimcat më të mira nga ajri i ndotur mund të arrijnë në tru përmes rrjedhës së gjakut dhe hundës, dhe se ndotja e ajrit është implikuar në rritjen e inflamacionit, dëmtimin e qelizave nervore dhe ndryshimet në prodhimin e hormonit të stresit, të cilat ishin të lidhura me shëndetin e dobët mendor”, -tha Isobel Braithwaite, në University College London (UCL), i cili drejtoi studimin.

Lexo edhe :  Iluminati, miti i teorive konspirative

Shkencëtarët thonë se rritjet e vogla të rrezikut mund të sjellin ende dëm për shumë njerëz sepse më shumë se 90% e popullsisë globale jeton me ndotje të ajrit mbi nivelet e rekomanduara nga OBSH.

“Kjo është diçka ndaj të gjithëve të ekspozuar, kështu që në nivelin e popullsisë është potencialisht shqetësuese”,- u shpreh Braithwaite./Fjala.al/

 


Të fundit

Përplasi për vdekje shqiptarin dhe e la në rrugë, burgim të përjetshëm për 27-vjeçarin britanik

Britani – Një 27 vjeçar, i identifikuar si Tony Green është dënuar me burgim të përjetshëm, pasi akuzohet për...

80-vjeçari vetëvaret në banesën e tij, ja çfarë dyshohet

Një 80-vjeçar është gjendur i vdekur në banesën e tij në fshatin Vlocisht të Maliqit mbrëmjen e sotme. Raportohet se viktima dyshohet se vuante...

U mbyt në lumë, i jepet lamtumira 14-vjeçares nga Berati që ëndërronte të bëhej police

14-vjeçarja G. K., që u mbyt tragjikisht pasditen e djeshme në ujërat e lumit Devoll në Kuçovë, është përcjellë sot mes lotësh për në...

Zjarri në magazinën në Lundër, reagon KQZ: Në magazinë nuk ishin materialet e 25 prillit

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve reagon pas zjarrit që përfshiu mbrëmjen e sotme një magazinë shtetërore në Lundër, ku ruheshin materiale zgjedhore. KQZ informon se në...

Xiaomi lë prapa Apple për herë të parë në shitjet globale

Grupi kinez i teknologjisë Xiaomi ka lënë prapa Apple për herë të parë në shitjet globale, duke u bërë kështu shitësi i dytë më...

Lajme të tjera

Web TV