Para se të përdorni telefonin mos e harroni këtë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Të gjithë jemi të fiksuar pas teknologjisë dhe selfive perfekte dhe kjo është normale për ditët që jetojmë. Para se të mendoni për selfien e radhës mos harroni se qindra fëmijë afrikanë sakrifikohen për Iphone-t e Samsung-ët tuaj.

Qindra punëtorë në Afrikë , kalojnë 12 orë në ditë duke gërmuar për të nxjerrë koltan, një përçues magjik që fuqizon iPhone, Samsung Galaxy dhe celularët tjerë.

Ndonëse kjo duket si në shekullin e kalaur, ky nuk është faji i përdoruesve të telefonave as i juaji por i politikave globale.  Duke mbushur thasët e orizit me këtë material, punëtorët më pas bartin thasët mbi supet dhe kokat e tyre në një metodë primitive për në një pritë primitive me gurë dhe rërë, aty ku kalon uji.

Duke e larë dhe filtruar me dorë, ata ndajnë mbeturinat nga materiali. Ky material, i nxjerrë nga miniera Luvov, arrin në Republikën Demokratike të Kongos, aty ku më pas bëhet gati për t’u shitur.

Kur rafinohet, koltani bëhet tantal metalik, një pluhur i qëndrueshëm ndaj nxehtësisë që mund të mbajë mbushje të lartë elektrike, vendimtar për qarqet elektrike që i mbajnë gjallë celularët tanë, laptopët dhe shumë pajisje të tjera teknologjike.

Kjo minierë, e krijuar në krye të një mali në zemër të Afrikës, është një nga vendet e pakta në botë ku gjendet ky material i rrallë.

 


Të fundit

Ja farat që ndihmojnë në dobësim dhe në përmisimin e tretjes

Farat chia janë një shtesë e shëndetshme për çdo dietë. Këto fara të vogla sjellin një grusht të fuqishëm...

E rëndë/ Të shtëna gjatë ndeshjes së futbollit, tre persona humbin jetën

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Guanajuato të Meksikës. Sipas mediave të huaja, nga të shtënat me armë të regjistruara gjatë një ndeshje futbolli...

Vajza e aktorit të ndjerë, Paul Walker zyrtarizon fejesën

Vajza e aktorit të ndjerë Paul Walker, Meadow Walker, ka bërë zyrtare fejesën me partnerin e saj, Louis Thornton-Allan. Modelja 22-vjeçare ka treguar përmes një video...

Nisin dyshimet për zjarret në Europë/ Media italiane publikon videon, piromani i vë flakën arës dhe largohet i qetë (Video)

Një pjesë e mirë e Evropës është përfshirë nga zjarre të shumta. Turqia, Italia, Spanja, Greqia, por edhe vendi ynë, janë duke u përballur...

OSHEE kryen punime, ja zonat që do mbeten pa energji elektrike nesër

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka njoftuar se gjatë ditës së nesërme do të kryhen punime në disa zona të Tiranës. Për këtë...

Lajme të tjera

Web TV