Pse hëna u zhduk në vitin 1110?

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Vullkani Asama në Japoni mund të ishte përgjegjës për “hënën e zezë”. Më 5 maj 1110, hëna nuk ishte më e dukshme në qiell. Për gati një mijë vjet kjo ngjarje mbeti një mister. Kohët e fundit, një ekip studiuesish të udhëhequr nga Sébastien Guillet nga Universiteti i Gjenevës, zbuluan këtë mister dhe zbuluan se çfarë ndodhi atë natë duke shpuar bërthama akulli në Grenlandë dhe Antarktik.

Sipas analizave, “hëna e zezë” mund të ishte krijuar nga shpërthimet vullkanike që ndodhën midis 1108 dhe 1110. Këta kishin lëshuar një re gjigante squfuri, e cila më vonë u vendos në tokë dhe u “mbajt” në akull.

Studiuesit gjithashtu kanë kërkuar dokumentacionin historik për eklipset e hënës jashtëzakonisht të errëta. Në përgjithësi, ngjarjet më të errëta që nga viti 1600 janë shoqëruar me shpërthime të rënda vullkanike.

“Kronika Peterborough” ofron një nga përshkrimet më të gjata dhe më të hollësishme të një eklipsi të hënës së errët midis viteve 500 dhe 1800.

Studiuesit dyshojnë se shpërthimi i vullkanit Asama në Japoni mund të jetë përgjegjës për hënën e zhdukur.

Analizat mbi trupat e pemëve kanë treguar gjithashtu se moti në Evropën Perëndimore në vitin 1110 ishte jashtëzakonisht i ftohtë dhe i lagësht.

Reshjet lidhen gjithashtu me aerosolet nga shpërthimet vullkanike, të cilat do të konfirmonin hipotezën e tyre./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

Juventus harron të fitojë në Serie A, Rebiç shtang bardhezinjtë dhe i jep pikë Milanit

Juventusi nuk e ka shijuar ende fitoren e parë në Serinë A dhe në katër ndeshje renditet në vendin...

Godet Antonela: Dua meshkuj mbi 40 vjeç se kanë eksperiencë seksuale, mund të më ngacmoni lirisht!

Ish konkurrentja e Për’Puthen, Antonela Berisha, e ftuar në rubrikën ‘Trotuar’ në e Diell ka ‘goditur’ me deklaratën e saj në lidhje me meshkujt...

Studimi amerikan: Moderna mbron më shumë dhe më gjatë se Pfizer

Një studim nga Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) sugjeron që vaksina Moderna jep mbrojtje më të mirë afatgjatë kundër shtrimit...

Internet me shpejtësinë e dritës / Google teston me sukses metodën e re të transmetimit

Shkencëtarët kanë testuar me sukses ofrimin e shërbimit të internetit përmes grimcave të dritës, duke cilësuar këtë si hap gjigant në drejtim të ofrimit...

Inaugurimi i TKOB/ Rama publikon pamje nga “Grand Gala”: Dita erdhi! Kushte dinjitoze për të qenë në lartësinë e zërave të njohur nëpër botë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar momente nga “Grand Gala” që shënoi inaugurimin e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit pas rikonstruksionit. Në një...

Lajme të tjera

Web TV