Studiuesit gjejnë sekretin e lumturisë mes çifteve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Edhe pse zakonisht individët kanë tendëncën për të gjetur për partner dikë të ngjashëm me veten që të jenë të lumtur, një studim vërteton komplet të kundërtën. Sipas tij dallimi në gjatësi midis dy partenrëve është çelsi i lumuturisë së një çifti. Ky fakt mund të shpjegojë pse The Mountain nga Game of Thrones po shkon aq mirë me gruan e tij më të vogël me trup.

Megjithatë studimi i cili ka grumbulluar me shumicë çiftet e lumtura me diferencë në gjatësi nuk ka arritur të gjejë arsyen e këtij kombinimi perfekt. Një nga studiuesit  konfirmoi se “një ndryshim më i madh në lartësi në një çift ishte i lidhur pozitivisht me lumturinë e gruas”.

Sidoqoftë, studimi e pranoi që ndikimi i gjatësisë në lumturinë e një gruaje zgjati vetëm gjatë periudhës fillestare të marrëdhënies  dhe pas një kohe të caktuar, ajo u bë e parëndësishme./Përgatiti:Fjala.al


Të fundit

U divorcua nga Kim Kardashian, ja me kë lidhet Kanye West

Kanye West dhe Irina Shayk janë vënë në fokus të mediave botërore se kanë nisur një lidhje dashurie por...

Paralajmërimi i OBSH-së: Evropianët të udhëtojnë me kujdes, nuk kemi dalë nga rreziku

Drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge ka paralajmëruar evropianët që të udhëtojnë me përgjegjësi dhe kujdes gjatë këtij sezoni veror, pasi pavarësisht...

Sekuestrohen miliona euro pasuri të biznesmenit të dëbuar nga Italia

Policia e Shtetit vendos nën sekuestro pasuritë e biznesmenit të dëbuar nga Italia, Gëzim Sallaku, të vëllait të tij, S. S., si dhe të...

Bëri tatuazh simbolin nazist në zonën intime, burg për 29-vjeçarin

Një ushtar 29-vjeçar në Austri është dënuar me 19 muaj burg, pasi bëri tatuazh simbolin nazist (svastika) në zonën intime. Ushtari kishte publikuar foto të...

Shkencëtarët ringjallin kafshën e ngrirë 24 mijë vjeçare

Shkencëtarët kanë arritur të ringjallin një kafshë të vogël që është ngrirë në akullnajën siberiane për 24,000 vjet. Pasi u ngroh dhe u ushqye,...

Lajme të tjera

Web TV