Dieta kundër të ftohtit, plot vitamina

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas ushqimeve të rënda të festave për të mos humbur kontrollin e peshës, është e nevojshme që të ndiqet një dietë e cilësuar si dieta kundër të ftohtit.

Në këtë dietë duhet të mbizotërojnë ushqime që kanë hekur dhe kripëra minerale, të cilat nuk duhet të mungojnë as në tavolinën festive.

Kjo dietë ka në bazën e saj vitaminat, si vitamina C e cila gjendet te portokallet, mandarinat dhe kivi, por edhe në një sërë frutash të tjera.

Për të marrë vitaminën A, sugjerohet konsumimi i spinaqit, karrotave, brokolit, çikorja etj.

Për vitaminën B, nevojitet mishi i kuq, veza, brokoli dhe spinaqi, ndërsa për të marrë vitaminën D nevojiten vezë, qumësht, mëlçi dhe peshk.

Ndërsa të pasura me vitaminën E janë frutat e thata, por kujdes të mos e teproni.

Sugjerohet që të gjitha produktet e sipërpërmendura të alternohen, por pa u tejkaluar doza e tyre, duke garantuar një sistem më rezistent imunitar./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Disiplina e re që transformon fosilet në robotë për të studiuar evolucionin e tyre

Një organizëm i lashtë fosile detare, i cili daton 450 milionë vjet më parë, është kthyer në jetë në...

Sot seanca në GJKKO për betimin e Fredi Belerit,e pranishme dhe ambasadorja greke

Në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar zhvillohet sot seanca për Fredi Belerin, kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, i cili kërkon...

Komisioni i Displinës/ Ndalohet hyrja e 14 tifozëve në stadiume pas dhunës në derbi

Pas akteve të dhunës që shoqëruan derbin Tirana-Partizani, e vlefshme për javën e 15-të të kampionatit “Abissnet Superiore”, Komisioni i Disiplinës dhe Etikës ka...

Përveç dietave dhe aktivitetit fizik, këto ushqime ju ndihmojnë në djegien e dhjamit

Humbja e dhjamit ndodh vetëm kur digjni më shumë kalori sesa merrni, duke e detyruar trupin tuaj të shfrytëzojë rezervat për më shumë energji. Mirëpo...

Romeo Veshaj në Big Brother? Donaldi zbulon të vërtetën: Ja çdo bëjë ai në janar

Është përfolur gjatë se do të marrë pjesë në Big Brother VIP 3, por a do të jetë vërtetë Romeo Veshaj në këtë sezon...

Lajme të tjera

Web TV