Ja se si të ulim mundësitë e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Për vite të tëra ekspertët kanë këshilluar shmangien e konsumit të qumështit dhe djathit me shumë yndyrë.

Tani duket se kjo ka ndryshuar dhe këto ushqime shihen si shumë të shëndetshme.

Kërkimet tregojnë se dy produktet e bulmetit ndihmojnë në uljen e rrezikut të diabetit, tensionit të lartë të gjakut dhe obezitetit, i cili lidhet me probleme me sëmundjet e zemrës.

Shkencëtarët në McMaster University në Kanada mbikqyrën një studim me 140,000 veta nga 21 shtete, të bërë për 9 vjet dhe përdorën sondazhe për të marrë vesh dietën e tyre në një vit.

Ishte ky studim që i nxorri ata në përfundimin se personat që marrin sasi më të mëdha të produkteve të bulmetit me shumë yndyrë, ishin më pak të prekur nga sëmundjet e mësipërme.

l.m/Fjala.al

Të fundit

Çudia e radhës/ Bleu telefonin online, nuk do ta besoni çfarë i erdhi në kuti (Foto)

Një grua ka paguar 1,500 dollarë pasi kishte porositur celularin e fundit iPhone 12, por u shokua kur i...

Covid-19 i merr jetën mësuesit të shkollës 9-vjeçare (Emri+Foto)

Pas lajmit të hidhur për ndarjen nga jeta të drejtorit të shkollës 9-vjeçare në fshatin Karkanjoz të Beratit, një tjetër arsimtar është shuar nga...

U tha se nuk do të vinin, Ministria Shëndetësisë: Pas pak mbërrijnë në Rinas mbi 15 mijë dozat e vaksinës Pfizer

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se 15,210 dozat e vaksinave të kompanisë Pfizer do të mbërrijnë pas pak në Shqipëri. Fillimisht ministria njoftoi se ardhja...

Historiani zbulon letrat e rralla të babait të diktatorit, kush ishte në të vërtetë Alois Hitler (Foto)

Një historian gjerman ka pohuar se i ati i Adolf Hitlerit ishte autoritar, i fuqishëm politikisht, egoist si dhe kishte një ndikim të gjatë...

OBSH ngre alarmin: Ky virus do të rikthehet nëse ne…

Organizata Botërore e Shëndetit, përmes drejtorit të përgjithshëm të saj, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka deklaruar se numri i rasteve të reja me COVID-19 në...

Lajme të tjera

Web TV