Meta: Po largohen intelektualët, 25 prillit vendimtar për të ardhmen

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me raportin e fundit të publikuar nga OECD, ku Shqipëria renditet e 4-ta në botë për emigracionin e personave me aftësi të larta në punë dhe e 8-ta në botë për normën e largimit të intelektualëve.

Kreu i shtetit përmes një postimi në rrjetin social Facebook, shkruan se largimi i ‘ajkës’ së shoqërisë, është një tjetër tregues i dhimbshëm se nga Shqipëria po largohen edhe qytetarët, që kanë një standard të mirë jetese.

Meta ndër të tjera thekson se referendumi i 25 prillit 2021 është vendimtar për të ardhmen e Shqipërisë, jo vetëm për 4 vite, por për dekadat që vijnë.
Postimi i plotë:

Një tjetër rekord i zi! Sipas raportit të vitit 2020, të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) Shqipëria renditet e 4-ta në botë për emigracionin e personave me aftësi të larta në punë dhe e 8-ta në botë për normën e largimit të intelektualëve.

Largimi i “ajkës” së shoqërisë, është një tjetër tregues i dhimbshëm se nga Shqipëria po largohen edhe qytetarët, që kanë një standard të mirë jetese, marrin një pagesë të kënaqshme dhe kanë një pronë, por për të cilët niveli i shërbimeve publike është i papranueshëm, ndjehen pa zë, të papërfaqësuar, të pafuqishëm për të ndryshuar gjendjen në vend dhe të pashpresë për të ardhmen e fëmijëve të tyre.

Referendumi i 25 prillit 2021 është vendimtar për të ardhmen e Shqipërisë, jo vetëm për 4 vite, por për dekadat që vijnë. Është një mundësi për të rikthyer standardet cilësore të shërbimeve, respektin dhe dinjitetin njerëzor, për ta bërë Shqipërinë një vend të jetueshëm për të gjithë, me mundësi dhe shpresa të reja, veçanërisht për rininë.

Lexo edhe :  Ahmetaj publikon pamje nga Kurbini: Për dy muaj do të strehohen 160 familjet e para, finalizimi i projektit bëhet në gusht

Me shpresë dhe besim, të bashkohemi e të marrim në dorë fatet tona për të ndryshuar këtë realitet, që po shkatërron familjet dhe po plak Shqipërinë, për të ndërtuar këtu të ardhmen e sigurtë dhe europiane për të gjithë.
l.m/Fjala.al

Të fundit

“Izolimi” do të jetë opsioni i fundit në luftën ndaj pandemisë në Francë

Ditën e enjte qeveria Franceze njoftoi se pavarësisht pandemisë shqetësuese nuk do të kthehej në një mbyllje totale të...

Vaji i peshkut zvogëlon stresin

Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar se vaji i peshkut mund të mbrojë kundër efekteve negative të stresit në zemër, falë acideve yndyrore omega 3. “Sot, stresi...

Do t’iu ndryshojë jeta, Shkurti premton ndryshime rrënjësore për këto 3 shenja të Horoskopit

Horoskopi parashikon se Shkurti do të ndryshojë jetën e disa prej shenjave të Horoskopit, ku fati do të jetë në anën e tyre për...

Si t’i zbardhni dhëmbët me lëvore të bananes

Ndoshta keni dëgjuar për fuqitë magjike të bananes. Bananja është e mirë për shëndetin tuaj. Fruti është i pasur me vitamina të shumta. Ngrënia e...

“Dinte më shumë se kushdo”, vdes në rrethana misterioze mjeku i Navalnyt (Foto)

Një mjek i rëndësishëm në spitalin rus ku lideri i opozitës Alexey Navalny u trajtua pas helmimit, mësohet se ka ndërruar jetë. Sergey Maximishin ka...

Lajme të tjera

Web TV