Serbia porosit 2 milionë doza të vaksinës ruse Spuntik V

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Dy milionë vaksina ruse Sputnik V kundër koronavirusit do të dorëzohen në Serbi. Kjo është një marrëveshje midis Fondit Rus të Investimeve Direkte (RDIF) dhe Qeverisë së Serbisë.

RDIF dhe qeveria serbe shpallin një marrëveshje për shpërndarjen e 2 milion dozave të vaksinës Sputnik V në vend, vaksina e parë e regjistruar kundër koronavirusit në botë. Vaksinimi i popullsisë kundër koronavirusit me Sputnik V filloi sot në Serbi,” shkruhet në deklaratën zyrtare.

Sipas deklaratës, vaksinat për Serbinë do të prodhohen me fondet e partnerëve ndërkombëtarë në Indi, Kinë, Korenë e Jugut dhe vende të tjera.

Grupi i parë i vaksinës u dorëzua në Serbi në 30 dhjetor, ndërkohë që vaksina është aprovuar pa prova shtesë klinike.

Qeveria e Serbisë konfirmoi për Tanjug, se dy milion doza të vaksinës Sputnik V po mbërrijnë në vend.

Muajin tjetër pritet një shpërndarje e madhe e dy milion vaksinave ruse të rëna dakord Sputnik V. Sot, vaksina u pranua nga Presidenti i Kuvendit të Serbisë, Ivica Dačić dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Aleksandar Vulin.

Të fundit

Ngacmoi seksualisht një minoren, policia prangos 64-vjeçarin

Një 64 vjeçar ka rënë në prangat e Policisë së Tiranës pasi ka abuzuar seksualisht me një 17 vjeçar. “Nga...

Ju del gjumi çdo natë në të njëjtën orë, kjo është arsyeja

Rreth 4-6 zgjime janë normale gjatë natës. Por, nëse ju ndodh të zgjoheni gjithmonë në të njëjtën orë, ka disa arsye. Se cilat janë,...

Vranësira të lehta dhe reshje shiu, parashikimi i motit për sot

Deri në mesditën e ditës së sotme, vendi do të mbetet nën dominimin e alternimeve të kthjellimeve dhe vranësirave të lehta. MeteoAlb ka njoftuar...

Tensionet midis Perëndimit dhe Kinës cenojnë rrjedhën e zhvillimeve globale 

Nga Almario Uka   Pandemia Covid-19 nuk është i vetmi fenomen që ka trazuar ujërat, në botë, në kohët e fundit. Pafuqia e vendeve të zhvilluara...

Plator Nesturi: Dy imazhe që nuk konvenojnë të Lulzim Bashës

Në këto ditë të fushatës, ndërsa kreu i PD-së ka shpeshtuar daljet e tij në terren dhe takimet qytetarët, vërehet se fjalori i tij...

Lajme të tjera

Web TV