Shpata e harruar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Frrok Çupi

Ka njerëz që e mbajnë në trup gjithë jetën, siç shkruante Franz Kafka, mes mishit dhe lëkurës, pa u dalë pikë gjaku. Mes nesh, 100 vjet pas shkrimtarit të famshëm, Lulzim Basha, nga mëngjesi në mbrëmje mban në kurriz metalin e harruar.

Ka shumë të tjerë, por na shkon syri te ky njeri jo pse është i vetëm me shpatë pas qafe, por sepse ky për shkak të postit që mban, i rrezikon të gjithë.

Kryetarin e Opozitës e kanë nisur për në betejë, drejt zgjedhjeve të 25 prillit, me shpatë pas qafe.

‘E kanë nisur për në betejë’, thashë. Nuk e thashë pa dashje ‘e kanë nisur’. Beteja e zgjedhjeve parlamentare kësaj here bëhet mes atyre që mbanin armën e vjetër të pushtetit dhe këtyre të tjerëve që janë në pushtet. Luli, thjesht mban reliken e vjetër.

Ja si shfaqet arma e harruar në mish:

1.

O pushtet, o luftë!

Dita e nisjes së ‘ushtarit’ për në luftë nuk ishte një cerebral, por nisi me një urdhër: ‘Nëse nuk do të fitosh zgjedhjet, luftë do të ketë!’. Kështu bëri thirrje kryetari i vërtetë i opozitës, zoti Berisha, diku nga ditët e fundit të 2020.

U duk sikur iu drejtua maxhorancës, por në fakt ‘mareshali’ e kishte me ushtarin e vet. Lufta e përgjakshme për pushtetin është një ‘shpatë e harruar’ në mishin e Partisë Demokratike, që nga viti 1996.

Në fund të atij maji, Partia Demokratike në pushtet, edhe pse e konsumuar aq sa dukej si rrobë e vjetër në tel, ditën e  zgjedhjeve e përgjaku sheshin e kryeqytetit. Disa nga liderët e opozitës u copëtuan dhe u zvarritën nëpër shesh e deri në faqet e para të gazetave të mëdha të botës; të tjerë u morën me ‘thes në kry’ e u sakatuan andej nga Sharra, iu thyen dhëmbët e kërcejtë, u hodhën në kontejnerët e plehrave të Sharrës…, dhe disa u ngjallën përsëri.

Arsyeja e mizorisë ishte pse Partia e presidentit të Republikës kishte humbur zgjedhjet. Pastaj seria e vrasjes për pushtet nuk u ndal: Lufta civile e vitit 1997 ku u vranë rreth 3000, grushti i shtetit i vitit 1998 ku u vra lideri i studentëve dhe disa të tjerë që u shkoi ‘deka hupët’; pastaj katër dëshmorët e 21 janarit para selisë së qeverisë; katër snajperët… Vrasjet e kundërshtarëve u zgjuan më fort se kurrë në histori gjatë pushtetit të Partisë Demokratike…

Kjo është shpata që mban në mish ‘gladiatori’ i ri i PD.

2.

Mashtro siç mashtruam!

Pse sot në krye të PD ndodhet Lul Basha, e nuk ndodhet një tjetër? Për shembull Jozefina, ose Sokol Olldashi? E para është këtu mes të gjallëve, ndërsa Sokoli nuk u soll edhe aq mirë sa ta meritonte, thjesht nuk e hëngri sapunin për djathë.

Kam vënë re se në tërë veprën e PD pas vitit 1992, vend të madh ka zënë mashtrimi. Luli tani, edhe sikur të mos e dallojë, në fakt e mban në kurriz edhe këtë ‘shpatë’ të ndryshkur. Këto ditë e kanë lëshuar të deklarojë se qeveria ‘po shet detin’, se fqinjët e paskan marrë ‘me kohë vaksinën e Covid, vetëm ne jo’.

Lexo edhe :  Publikohet ekstrakti i 5-të i listave zgjedhore të 25 prillit/ Ja si mund të verifikoni emrin në e-Albania 

Nuk ka asnjë provë, por për Lulin është ‘punë e kryer’; ai kthehet në mbrëmje pas mashtrimit dhe shkarkon barrën të i zoti. ‘Zoti’. I zoti bashkë me Lulin shitën detin në vitin 2009. Mirëpo ky edhe shet edhe duhet të mashtrojë, kjo është detyra.

Luli, i mësuar sipas veseve tragjike të shefave, më në fund e ka bërë të vetën zotësinë e mashtrimit. Mashtroi para gjithë botës dy a tre a dhjetë herë mbi numrin e të vdekurve nga Covd19, por ditën e  fundit qeshi e shkoi te shokët. Mashtroi zgjedhësit kur ‘dogji mandatet’ parlamentare duke iu thënë se e bënte për ‘principin e demokracisë’.

Të ‘vobektët’ e Unazës së Re, si edhe militantët e ‘Çadrës’ 2017 e  kanë pësuar më keq se askush. Banorët e Unazës ‘luftuan’ 158 ditë e net. Pse 158 ditë e jo më pak? Pazari i shitjes së protestës ishte shumë i vështirë, në fund Luli fitoi më pak se me ‘Çadrën’ dhe me ‘Kalimashin’.

Me Çadrën për 70 ditë fitoi 13 milionë euro të premtuara dhe hyrjen në qeveri; ndërsa me tunelet e Kukësit- për pesë ditë fitoi një kat në Sheraton. Dy vilat që iu dhuruan në vitin 2020 nuk dihet nga i erdhën… Tani Luli ka hyrë vetë në krim.

Kjo i është bërë shpatë mes mishit dhe lëkurës.

3.

Barra e fundit:

A do të mund ta mbajë Lul Basha, për herën e fundit, shpatën e vjetër? Kjo është çështja mbi të gjitha. Por drejtpërdrejt: A do ta heqë dot Basha doktor Berishën nga listat për deputet- e para. Kjo është shpata më e rëndë.

E dyta- a do të shkëputet dot nga partia e Ilir Metës? Kushti është njësoj siç ishte kur aleatët i treguan vijën e kuqe ku ndahej nga një ‘organizatë terrorizmi’. Aleatët e mëdhenj të vendit tonë e kanë vënë Lulin para provës. Nëse nuk ndodh që të largohen Berisha dhe Meta nga fusha e politikës, atëherë nuk do të ndodhë që edhe Luli të jetë në linjën pro- perëndimore.

Me provën fiton stabiliteti i vendit dhe modernizimi i politikës, ndërsa me humbjen- humb Luli. Sa për PD, ajo nuk pëson gjë më shumë; PD po pjesëtohet. Mund të mbeten ca gjurmë sa te Jozi, sa te Astriti, sa te Murrizi. Ndërsa bota tjetër më e përparuar ku filloi ‘demokracia 1990’ (Çeki, Poloni, Bullgari, Rumani) i ka harruar partitë që u krijuan në të njëjtën moshë me PD.

Ata popuj nuk e mbajtën shpatën e harruar në kurriz. Madje, në Pragën e Çekisë u shkrua tregimi i Kafkës mbi shpatën e harruar. Ai shkruan: ‘I gjori njeri që kishte lënë një takim me shokët, një ditë i çuditi të gjithë. “Ç’e ke atë që të rri pas qafe?’, e pyetën… Shpata ishte harruar aty që nga Lufta e Parë.

l.m/Fjala.al

 

Të fundit

Pak muaj pas lindjes, Arbana Osmani zbulon se vuan nga një sëmundje serioze

Moderatorja Arbana Osmani ka vetëm pak javë që është bërë nënë për herë të dytë. Mirëpo, pas lindjes së Diellit,...

Balluku inspekton mirëmbajtjen në segmentin Lezhë-Shëngjin: Nisim së shpejti punën për sigurimin dhe ndriçimin e plotë të rrugës

Masat e marra më herët si dhe gatishmëria në terren e grupeve të punës garantuan që pavarësisht kapriçove të motit, akset rrugore kombëtare të...

EUROPOl shkresë Shqipërisë për falsifikimin e testeve Covid: Hetoni grupet kriminale

Situata e pandemisë ka orientuar organet ligjzbatuese që të gjurmojnë grupet kriminale që mund ta shfrytëzojnë këtë situatë. Në një shkresë që mban datën 1...

“A të ka rrahur ndonjëherë babai”, Ermal Fejzullahu tregohet i sinqertë me fansin

Këngëtari Ermal Fejzullahu merr gjithmonë vëmendjen me postimet që bën. Kështu ka ndodhur edhe mbrëmë, ku ai iu është përgjigjur pyetjeve që i kanë...

“O Tire të hëngsha mu*in hajde më jep bukë se vdiqa”, thirrja dëshpëruese e pacientes: Më vrit me duart e tua dhe ik…

Sanitarja Tire Alldërvishi që pretendonte se ishte infermiere në spitalin Covid 2 dhe infermierja e Covid 1, Ronida Hysa, janë arrestuar dhe akuzuar pasi...

Lajme të tjera

Web TV