5 fraza që nuk duhet t’jua thoni kurrë fëmijëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Prindërit duhet të jenë të kujdesshëm me mënyrën se si flasin me fëmijët e tyre sepse ka fraza që duken krejtësisht normale, por në të vërtetë nuk është mirë që t’i dëgjojnë nga ju. Më poshtë janë renditur pesë fraza të zakonshme që iu themi fëmijëve, të cilat duhet t’i rishikoni disa prej tyre dhe t’i largoni nga fjalori.

Unë bëj gjithçka për ty

Kjo frazë e thjeshtë i shton një peshë fëmijës, pasi do t’i bëjë të ndihen më shumë borxhlinj.

Më keni nevrikosur

Nëse nuk mund ta kontrollojmë veten kur jemi të nevrikosur përpara fëmijëve, si mund ta bëjnë ata këtë gjë?

Mos e hani këtë, do të shtoni peshë

Nëse fëmijën, veçanërisht kur bëhet fjalë për një vajzë, e vendosni në një situatë të tillë dhe t’i kërkoni të mos hajë shumë në një moshë shumë të re, më vonë do të ketë probleme me të ngrënit.

Ndaloni së qari

Nëse ai dëshiron të qajë, le të qajë. Nuk është e drejtë t’i imponohen emocioneve të tij.

Ju më zhgënjyet

Nuk ka ndjenjë më të keqe për një fëmijë kur ai mendon se i ka zhgënjyer prindërit e tij.
l.m/Fjala.al

Të fundit

Politika dhe shoqëria shqiptare. E ftuar në “HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU”, Xhoi Jakaj, sociologe dhe studiuese

Sociologia dhe studiuesja e njohur Xhoi Jakaj do jetë e ftuar sot në orën 18.30 në emisionin “HARD TALK...

Ngjarjet e datës 8 shkurt

421 - Constantius III u bë perandor i Perandorisë Perëndimore Romake. 1290 – Lindi Afonso IV, mbret së Portugalisë (vdiq më 1357). 1828 - Në qytetin...

Lazër Mjeda, prifti që denoncoi në Vatikan krimet serbe ndaj shqiptarëve

Në 8 shkurt të vitit 1935, vdiq Lazër Mjeda. Ai ishte lindur në Shkodër më 1869. U shugurua prift katolik në vitin 1891, shërbyer...

Punonjësit e Ferrarit do të marrin bonus konkurrence prej 7500 eurosh bruto

Punonjësit e impianteve italiane të Ferrarit do të marrin një bonus konkurrueshmërie për vitin 2020 me një vlerë totale bazë prej 7500 eurosh bruto....

Aksident i rëndë në Tiranë/ Makina përplas 25-vjeçaren, e reja ndërron jetë në spital

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Tiranë. Policia njofton se një 25-vjeçare është përplasur nga një makinë dhe për pasojë...

Lajme të tjera

Web TV