Bush dhe Clinton dënojnë dhunën: Kjo s’mund të ndodhte në vendin tonë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ish-presidentët George W. Bush dhe Bill Clinton dënuan dhunën në kryeqytetin e vendit, duke fajësuar Donald Trump si shkaktar për ndezjen  e trazirave.

Bush, i vetmi ish president i gjallë republikan, tha se ishte “tmerruar” nga veprimet e disa udhëheqësve politikë.

“Unë jam i tmerruar nga sjellja e pamatur e disa udhëheqësve politikë që nga zgjedhjet dhe nga mungesa e respektit të treguar për institucionet tona, traditat tona dhe zbatimin e ligjit tonë. Rezultatet e zgjedhjeve kontestohen kështu në një banana-republikë, jo në republikën tonë demokratike”, tha Bush.

Pa përmendur Presidentin Trump ose udhëheqës të tjerë me emër, deklarata e Bush qortoi sjelljen e Trump që nga humbja e zgjedhjeve të nëntorit dhe nxitja e dhunës që mbërtheu kryeqytetin amerikan.

“Kryengritja mund të dëmtojë rëndë kombin dhe reputacionin tonë,” vazhdoi Bush. “Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është përgjegjësia themelore e çdo qytetari patriot për të mbështetur shtetin e së drejtës. Për ata që janë të zhgënjyer në rezultatet e zgjedhjeve: Vendi ynë është më i rëndësishëm sesa politika e momentit.”, tha ai.

Po ashtu edhe demokrati Bill Clinton dënoi dhunën që përfshiu Kapitolin. “U përballëm me një sulm të paparë ndaj Kapitolit tonë, Kushtetutës sonë dhe vendit tonë,” tha ai në një deklaratë.

“Sulmi u ndez nga më shumë se katër vjet politikë helmuese duke përhapur dezinformata të qëllimshme, duke mbjellë mosbesim në sistemin tonë dhe duke vendosur amerikanët kundër njëri-tjetrit”, shkroi Clinton. ”

“Gjithçka u ndez nga Donald Trump dhe mbështetësit e tij më të flaktë, përfshirë shumë prej tyre në Kongres, për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve që ai humbi”, përfundoi ish-presidenti.

l.m/Fjala.al

Të fundit

Etna ndriçon qiellin e natës me ‘ujëvarën’ e llavës 1,500-metra të gjatë

Shpërthimi spektakolar i vullkanit Etna arriti kulmin dje teksa ujëvara e llavës së tij zgjatej deri në 1,500 metra...

Befason Trump: Do të kandidoj sërish në 2024

Fushata elektorale 2024 nis këtë të dielë: “Do të jem unë kandidati republikan në zgjedhjet e ardhshme presidenciale”. Kjo është ajo që pritet të thotë...

Nëse iu këput lodhja direkt pasi hani bukë, ja çfarë jeni duke bërë gabim

I ka ndodhur të gjithëve që pasi kanë ngrënë drekë në punë, janë këputur dhe dembelosur, duke e bërë të pamundur të rikthejë energjinë...

Këshillat e zakonshme të pastrimit që mund të rezultojnë katastrofike, ja cilat janë

Mund të keni lexuar dhe dëgjuar mbi këshilla të ndryshme që ju vijnë në ndihmë në përditshmëri. Por ndodh që disa këshilla, të cilat...

Testimi për Covid-19 nëpërmjet telefonit, studiuesit gjejnë mënyrën për ta realizuar

FRANCË– Shpresat për kthimin e jetës në normalitet janë varur tek vaksina kundër COVID-19 por edhe tek testimi dhe identifikimi i rasteve të reja....

Lajme të tjera

Web TV