“Kemi bërë kalkulime”/ Si do të dalë opozita në zgjedhje? Monika Kryemadhi zbulon formulën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka konfirmuar në emisionin “Java” në RTSH sesi opozita do të hyjë në zgjedhjet e 25 prillit. Ajo tha se pas kalkulimeve të detajuara është vendosur që të shkohet në zgjedhje si një koalicion me dy lista. Megjithatë, ajo tha se në disa qarqe opozita do të ketë lista të përbashkëta për të maksimalizuar rezultatin.

Si do të dalë opozita në zgjedhje? Një koalicion, dy lista…

Kryemadhi: Fuqia e një koalicioni të tërë, pra ajo çfarë është e rëndësishme dhe që ne ngelemi peng, nuk mund të them e medias, por e vetë analistëve politikë herë pas here apo edhe e politikanëve, apo mungesa e eksperiencës e betejës apo e mentalitetit që mund të njohësh Ramën është që opozita është e unifikuar në luftën kundër Edi Ramës, por sigurisht kalkulimet e sjelljes politike të votuesve e japin dhe e maksimalizojnë votën e opozitës në një numër jashtëzakonisht të madh kur ato janë në lista të ndërthurura.

Sigurisht që në qarqe të caktuara do të kemi lista të përbashkëta, por qytetarët do të kenë dy lista në fletët e votimit, apo tre lista, sepse edhe nëse në një qark po themi opozita do të unifikohet me një listë, lista e LSI do të jetë pjesë e fletës së votimit. Edhe pse diku mund të shkosh në qarkun e Kukësit po themi dhe mund të bëjmë thirrje për t’u dhënë votën kandidatëve të Partisë Demokratike.

Por në Qarkun e Tiranës, Fierit, Elbasanit, Durrësit, Vlorës, Shkodrës, Vlorës, Beratit, Korçës ne do të jemi në listën tonë të përbashkët, e cila edhe këtu përsëri do të ketë që grupe të caktuara, struktura politike të caktuara të majta do të jenë të përfshira në listën që do të përfaqësojë LSI, ndërkohë që unë besoj se edhe z. Basha do të mbyllë shumë shpejt edhe listën me grupin e aleatëve.

Lexo edhe :  Enver Roshi: Shpifjet ndaj meje më bëjnë që të votoj ligjin antishpifje

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Emocionuese/ Në sallën e gjyqit i bën zemër bashkëshortes

  Alexei Navalny u dënua me 3 vite  e gjysmë burg pas mashtrimit fiskal të pretenduar në vitin 2014, me...

Kadastra shqiptare publikon listën e qytetarëve që do të pajisen me Certifikatë Pronësie

  Kadastra Shqiptare ka bërë një njoftim të rëndësishëm për kompensimin financiar të pronarëve të pasurive të paluajtshme, pronë private, për sipërfaqet takuese. Pronarët do të...

“Na bllokonin buxhetin e bashkisë”/ Veliaj në takim me komunitetin çam: PDIU dhe LSI e shohin pushtetin si plaçkë

Kreu i Bashkisë së Tiranës, njëherësh drejtues politik i PS në këtë qark, Erion Veliaj, zhvilloi sot një takim me banorë të komunitetit çam...

“Më kapi me thonj nga brinjët e më ngriti në peshë”/ 16-vjeçari denoncon babanë pas dhunës barbare

Një 53-vjeçar ka përfunduar në gjyq, pas denoncimit që djali i tij i mitur ka bërë si pasojë e dhunës që është ushtruar ndaj...

“Ju e dini që nuk më pëlqen përqafimi”/ Publikohet video e fundit e Maradonës pak para se të ndërronte jetë

Ndarja nga jeta e Diego Armando Maradonës është shoqëruar me polemika të shumta. Më 24 nëntor, pak para se të marrë frymën e fundit, Maradona...

Lajme të tjera

Web TV