Meta dekreton ndryshimet në Kodin Penal, 5 ligjet e 5 qershorit që marrin “OK” nga presidenti

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti Ilir Meta, ka dekretuar sot me shpallje, pesë ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë, në datën 17 dhjetor 2020, që ishin evidentuar si të nevojshme për t’u realizuar mes forcave politike, në dakordësinë e arritur me marrëveshjen e 5 qershorit 2020, dhe që lidhen me mbarëvajtjen e proceseve zgjedhore.

Konkretisht, Presidenti Meta, ka dekretuar me shpallje:

– Ligjin nr. 146/2020 “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 7895, datë 27.1.1995, ‘Kodi Penal i Republikës së Shqipërisë’, të ndryshuar”;

– Ligjin nr. 147/2020 “Për një shtesë dhe disa ndryshime në ligjin nr. 7905, datë 21.03.1995, ‘Kodi i Procedurës Penale i Republikës së Shqipërisë’, të ndryshuar”;

– Ligjin nr. 148/2020 “Për disa shtesa në ligjin nr. 97/2016,’Për organizimin dhe funksionimin e prokurorisë në Republikën e Shqipërisë’”;

– Ligjin nr. 149/2020 “Për një shtesë në ligjin nr. 96/2016 ‘Për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë’, të ndryshuar”;

– Ligjin nr. 150/2020 “Për disa shtesa në ligjin nr. 60/2016, ‘Për sinjalizimin dhe mbrojtjen e sinjalizuesve’”.

Meta, me dekretimin dhe hyrjen në fuqi të këtyre ligjeve, kërkon nga organet e caktuara me ligj, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion (SPAK), Prokuroria e Përgjithshme, ILDKPKI dhe çdo organ tjetër, që ka kompetenca ligjore sipas këtyre ndryshimeve, të marrin të gjitha masat e nevojshme dhe të rrisin bashkëpunimin ndërmjet tyre, me qëllim hartimin akteve nënligjore të nevojshme dhe implementimin objektiv të këtyre ndryshimeve.

Çdo fenomen negativ, që vendos në rrezik apo cenon sadopak lirinë e votës, apo synon deformimin e vullnetit të sovranit, duhet të ndëshkohet rreptësisht, në funksion të ruajtjes së legjitimitetit të procesit zgjedhor, deri në certifikimin përfundimtar të rezultateve./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

U kap me 4 doza kokainë në makinë, vihet në pranga 30-vjeçari në Durrës

Një 30-vjeçar u arrestua nga policia e Durrësit pasi u kap me disa doza të vogla kokaine. 30-vjeçari me iniciale...

Kjo është diplomatja shqiptare që u dëbua nga Rusia, çfarë thuhet në deklaratën e ministrisë së Jashtme ruse

Ministria e Jashtme ruse vendosi largimin si persona “non grata” të Jonida Drogut, sekretares së parë të Ambasadës shqiptare në Moskë.   Asaj i janë lënë...

Covid-19/ Rama flet për masa të forta kufizuese: Riskohen moshat e reja

Sinjale të arsyeshme se në Shqipëri kanë hyrë variantet e reja të COVID Situata e Covid-19 në Shqipëri nuk premton zbutje të shpejtë. Madje ditët...

U gjet i pajetë në bregdet në Vlorë! Me shenja dhune në kokë, tatuazhet që mund ta identifikojnë

Pavarësisht se ka kaluar 1 ditë pasi u gjet i pajetë në bregdetin e Zvërnecit në Vlorë, autoritetet ende nuk kanë arritur të identifikojnë...

Xhoi Jakaj: Qeveria Rama, ja profili i 9 grave ministre

Pedagogia e njohur Xhoi Jakaj bën profilin politik të 9 ministreve gra të qeverisë Rama. Në intervistën për “HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU” në...

Lajme të tjera

Web TV