“Tre rrugët që do të na nxjerrin nga pandemia”, flet mjeku i njohur imunolog

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mjeku imunolog Davide Robbiani, sapo ka botuar një studim mbi BiorXiv, sipas të cilit sistemi imunitar ruan aftësinë për të kujtuar Sars-Cov2 si një armik edhe kur antitrupat zhduken

Nuk do të ketë një rrugëdalje nga pandemia. Do të jenë tre. Nuk do të jetë një ilaç, por të gjithë do të japin kontributin e tyre. Imuniteti i atyre që janë rikuperuar, vaksinat dhe ilaçet e reja do të gërryejnë pozicionin e koronavirusit në muajt e ardhshëm. Pasqyra vjen nga Davide Robbiani, imunolog, i cili sapo është kthyer nga Universiteti Rockefeller në Nju Jork për të drejtuar Institutin e Kërkimit në Biomjekësi në Universitetin Zviceran Italian, në Bellinzona. Robbiani, me disa kolegë, sapo ka botuar një studim mbi BiorXiv, sipas të cilit sistemi imunitar ruan aftësinë për të kujtuar Sars-Cov2 si një armik edhe kur antitrupat zhduken, disa muaj pas shërimit.

Çfarë do të thotë?

“Sistemi imunitar është ushtria që na mbron nga patogjenët. Ai di të mobilizohet me lloje të ndryshme të armëve. Një nga veçoritë e tij është aftësia për të kujtuar armiqtë me të cilët ka rënë në kontakt. Nëse ekspozohet për herë të dytë ndaj të njëjtit virus, ai ka sukses për ta njohur atë më shpejt dhe për t’iu përgjigjur më vendosmërisht”.

A mund të ndjehen të mbrojtur ata që janë shëruar edhe nëse ka pasur disa raste sporadike të ri-infektimit?

“Ne ende nuk e dimë nëse kujtesa imune për koronavirusin zvogëlon mundësinë e një infeksioni të ri apo vetëm zvogëlon simptomat. As nuk e dimë kohëzgjatjen e kësaj memorie. Por kemi parë që limfocitet e kujtesës B, një nga aktorët e sistemit imunitar. të cilat prodhojnë antitrupa specifikë për të neutralizuar koronavirusin, vazhdojnë edhe nëse zvogëlohen antitrupat në gjak”.

 A nënkupton fakti që antitrupat konsumohen brenda disa muajsh se testet serologjike bëhen të padobishme pas një kohe të caktuar?

“Po, ata mund të humbin aftësinë për të parë infeksione më të vjetra se disa muaj.”

Lexo edhe :  Mutacioni vdekjeprurës indian i Covid afër Shqipërisë, zbulohen dy raste në Greqi

Pse prodhimi i antitrupave ndryshon kaq shumë nga personi në person?

“Është vërejtur se sa më të rënda që të jenë simptomat, aq më e lartë është sasia e antitrupave. Është e mundur që kjo të varet nga ngarkesa virale, d.m.th sasia e virusit të pranishëm në trup. Por ekziston një ndryshueshmëri e lartë individuale. Ne dyshojmë se ka disa faktorë prapa tij, duke përfshirë moshën, shëndetin e përgjithshëm, gjenetikën dhe ndoshta edhe që kohët e fundit keni hasur në një nga katër koronavirusët që shkaktojnë një ftohje tek njerëzit.

Këto janë infeksione më të shpeshta tek fëmijët. Ndoshta është një nga arsyet pse ata zakonisht sëmuren më lehtë. Nëse Sars-Cov2 sillet si koronavirusët e tjerë, ne presim që kujtesa e sistemit imunitar të zgjasë disa muaj dhe pas një viti është e mundur të ri-infektoheni, por kjo nuk do të thotë të sëmuresh përsëri.”

Çfarë nënkupton kjo?

“Ne mund të arrijmë dy lloje imuniteti. I ashtuquajturi sterilant që parandalon hyrjen dhe replikimin e virusit në organizëm, duke mos shkaktuar asnjë infeksion. Pastaj ka imunitet të pjesshëm: virusi infekton organizmin dhe replikohet brenda tij, duke shkaktuar vetëm simptoma të lehta, ose asnjë simptomë tek ata që janë të infektuar, por mund të transmetohet te njerëzit e tjerë”.

Çfarë mund të shkaktojnë vaksinat?

“Nëse vaksinat janë sterilizuese ose shkaktojnë imunitet të pjesshëm kjo do të shihet. Si një komunitet shkencor ne po bëjmë një përpjekje të jashtëzakonshme për të marrë shpejt një vaksinë. Zakonisht duhen disa vjet, sot treni po lëviz 10 herë më shpejt se shpejtësia normale. Rezultatet e deritanishme janë premtuese, si nga pikëpamja e sigurisë ashtu edhe në lidhje me efikasitetin”.

A e frenon optimizmin fakti që antitrupat bien pas disa muajsh tek pacientët e kuruar?

“Sistemi imunitar sillet me virusin në një mënyrë, me vaksinën në një tjetër. Nuk është e mundur të bëhen krahasime ose parashikime.”Burimi: repubblica.it /Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

Kjo është infermierja që humbi jetën në aksidentin e frikshëm në autostradën Lezhë-Shkodër (Foto)

Pasditen e sotme u regjistrua një aksident i rëndë në autostradën Lezhë-Shkodër pranë kryqëzimit të Kakarriqit, ku dy automjete...

E mitura përdhunohet nga shoku i klasës, akti filmohet nga 4 djem që ishin spektatorë

Një vajzë në ishullin grek të Kretës është abuzuar seksualisht nga shoku i klasës, i cili ftoi edhe 4 shokë të tij të ishin...

Fotografohet shumë afër Shqipërisë raketa e frikshme kineze që do të bjerë në Tokë

Një teleskop në vendin fqinjë, në Itali ka arritur të fotografojë raketën kineze e cila pritet që ditën e nesërme të bjerë në Tokë. Sipas...

A do të kandidojë Bujar Nishani për kryetar të PD-së? Përgjigjet ish-presidenti

Ish-presidenti Bujar Nishani është përgjigjur për herë të parë pyetjes nëse do të kandidojë për kryetar të Partisë Demokratike. I ftuar në ‘abc’, Nishani...

Dalin shifrat, ja sa vaksinime janë kryer deri më tani në Shqipëri

Që prej nisjes së procesit të vaksinimit masiv në Shqipëri, janë vaksinuar 585 mijë qytetarë. Lajmi është bërë i ditur nga ministrja e Shëndetësisë dhe...

Lajme të tjera

Web TV