Shkencëtaret krijojnë vaksinën antiCovid që ngjitet në lëkurë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shkencëtarët britanikë po krijojnë vaksinën e parë në botë kundër koronavirusit që ngjitet në lëkurë dhe mund të përdoret si një alternativë për njerëzit që kanë frikë gjilpërat.

Pajisja e silikonit lëshon mikronela të vogla, secila është më e hollë se një qime, për të thyer barrierën e lëkurës dhe për të monitoruar efikasitetin e saj duke matur përgjigjen imune të trupit. Sipas studiuesve të Universitetit të Swansea, vaksina antiCovid me ngjitje është krijuar për të lejuar pacientët të vetë-administrojnë vaksinën dhe më pas të monitorojnë reagimin e trupit të tyre ndaj tij.

Ngjitësi mund të masë përgjigjen inflamatore të një pacienti ndaj vaksinimit duke monitoruar biomarkerët në lëkurë – të gjitha ndërsa mbahen në krahun e tyre me shirit ose rrip. Ata shpresojnë se kjo matje në kohë reale e efektivitetit të vaksinës do të ndihmojë në përshpejtimin e kontrollit të shpërthimeve të ardhshme të COVID-19. Pajisjet do të shpërndahen lehtë dhe do të prodhohen me kosto të ulët, shtoi ekipi, me qëllimin për të zgjeruar modelin për t’iu përshtatur vaksinave për sëmundje të tjera në të ardhmen.

Një prototip do të zhvillohet para fundit të marsit, kanë thënë studiuesit, me synimin që ai të paraqitet për prova klinike dhe më pas të vihet në dispozicion për shitje brenda tre viteve të ardhshme. Sipas udhëheqësit të projektit Sanjiv Sharma, aftësia për të matur shpejt ‘efektshmërinë’ e vaksinave do të adresojë një nevojë klinike të paplotësuar dhe do të siguronte një qasje inovative për zhvillimin e vaksinave.

Kjo pajisje e administrimit të vaksinave me kosto të ulët do të sigurojë një kthim të sigurt në punë dhe menaxhim të valëve të mëpasshme të shpërthimit të Covid-19. Përtej pandemisë, fusha e kësaj pune mund të zgjerohet për t’u zbatuar në sëmundje të tjera infektive, pasi natyra e platformës lejon përshtatje të shpejtë./r.g

Të fundit

‘Vullkani i akullt’, fenomeni i pazakontë që po habit botën

Në Kazakistan është formuar një “vullkan i akullt”. Në këtë rajon gjatë verës gjithçka mbulohet nga gjelbërimi, ndërsa me...

‘Rregulli i artë’, aktorja takohet me të shoqin 1 herë në muaj

Aktorja Priyanka Chopra dhe këngëtari Nick Jonas, kaluan të gjithë karantinën së bashku, duke shijuar më shumë kohë se asnjëherë bashkë. Priyanka tregon se tani...

Si t’i heqim kilet që morëm gjatë dimrit

E dimë që tani po mendoni për trupin e verës. Gushti vjen kaq shpejt! 1. Pini shumë ujë Eshtë një këshillë që e dëgjoni rëndom, por...

Erdogan kritikon komunitetin LGBT dhe studentët pas protestave

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë të mërkurën se lëvizja LGBT (homoseksual, lesbike, biseksual dhe transgjinor­) nuk është në linjë me vlerat e...

“Është kaq e neveritshme për mua”/ Kylie Jenner “kryqëzohet” nga fansat

Kylie Jenner po përballet me reagime të ashpra për organizimin e festës së ditëlindjes, edhe pse dhe shifrat e infektimit me Covid janë alarmante. Të...

Lajme të tjera

Web TV