Nuk zbatuan masat anti-Covid, gjobiten mbi 1 mijë qytetarë gjatë fundjavës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Policia e Shtetit vijon kontrollin në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masave anticovid.

Si rezultat i këtyre kontrolleve, gjatë fundjavës, në të gjithë vendin, Patrullat e Përgjithshme dhe ato të Policisë Rrugore kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë secili, 1020 qytetarë që janë konstatuar duke lëvizur pa maskat mbrojtëse.

Gjatë kontrolleve janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 14 shtetas që nuk kanë pranuar t’i tregojnë punonjësve të Policisë dokumentin e identifikimit, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit, janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë dhe më pas janë lënë të lirë.

Gjatë kontrolleve të ushtruara në subjekte të ndryshme, shërbimet e Policisë kanë evidentuar 6 subjekte që ushtronin aktivitetin në kundërshtim me protokollet e sigurisë. Për administratorin e secilit subjekt është vendosur masa administrative 1.000.000 lekë.

Gjithashtu, gjatë kontrolleve në fundjavë janë konstatuar 25 qytetarë që lëviznin në rrugë gjatë orarit të ndaluar të lëvizjes, pa arsye të domosdoshme, të cilët janë ndëshkuar me masën administrative 10.000 lekë secili.

Policia e Shtetit, krahas punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, sigurimin e rendit dhe qetësisë publike, do të vijojnë punën për monitorimin e zbatimit të masave anticovid në të gjithë vendin. Në këtë kuadër, Policia apelon për të gjithë qytetarët që të zbatojnë me rigorozitet masat anticovid./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Del fotoja/ Kjo është infermierja që vodhi pacientin me COVID te spitali Infektiv, sot u arrestua

Kjo është Ronida Hysa e cila banonte në Durrës, infermierja e cila i vodhi kuletën dhe paratë në bankë...

Gjykata Kushtetuese merr vendimin e parë/ Pas tre vitesh mungesë

Sot Gjykata Kushtetuese mori vendimin e parë. Pas 3 viteve mungesë, gjyqtarët sot zhvilluan seancën e parë dhe në shqyrtim morën kërkesën e Gjykatës...

Policia Rrugore bën bilancin e një jave, 10 shoferë të arrestuar, 65 patenta të pezulluara dhe qindra gjoba

Rrugorët e kryeqytetit kanë vijuar përgjatë një jave, kontrollet e shtuara në funksion të parandalimit të aksidenteve rrugore dhe zbatimin e Planit Operacional “Roadpol”...

‘Llastojnë’ njëri-tjetrin/ Çfarë po ndodh mes Fationit dhe modeles shqiptare

Modelja e njohur shqiptare, Trejsi Sejdini, ka zhvilluar së fundmi një bisedë me ndjekësit në rrjetet sociale.Mirëpo, çfarë mori vëmendjen ishte komenti që i...

Shkodra jep alarmin, kërkohen varka dhe ushqime

Bashkia e Shkodrës ka përditësuar situatën aktuale si pasojë e motit të keq të karakterizuar nga reshjet e shumta. Në një njoftim zyrtar në...

Lajme të tjera

Web TV