Sa persona do ta marrin vaksinën anti-Covid në Shqipëri? E zbulon ministrja Manastirliu

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu deklaroi se fillimisht do të nisë vaksinimi për 20% të popullsisë.

Duke folur në emisionin Open në Top Channel ajo deklaroi se janë 568 mijë persona që do të vaksinohen apo 1.2 milionë vaksina. Mandej ministria është shprehur se do të përpiqen të vaksinohet e gjithë popullata mbi 16 vjeç.

“Do jenë mjekët. Do jenë ata mbi 75 vjeç dhe do të jetë vaksinim i kombinuar. Ka persona që jetojnë në shtëpitë e të moshuarve dhe ata do jenë të parët. Për të ulur riskun. Në të gjithë botën ka qenë problematikë përhapja e virusit në azile”, tha ajo duke folur mbi grupet që do të vaksinohen fillimisht.

“Dhe në muajin shkurt mund të ketë vaksinat e para. Kemi siguruar 500 mijë. Dhe kemi nevojë synimi është të kemi mbulesë të gjerë dhe të mbulojmë të gjithë popullatën. Ka vaksina me target të ndryshëm se Pfizer nuk e lejon nën 16 vjeç. Nga ana tjetër është se ne kemi negociata me vende të BE për blerje dozash të vaksinave. Ajo që ndodhi sot me ardhjen e vaksinave të para dhe me kontratën e Pfizer apo me vaksinat që do vijnë”, vijoi ministrja.

“Ne kemi një kalkulim dhe sigurisht të ecin në mbulim të popullatë nga mbi 16 vjeç. Patjetër do të vijë sipas kalendarit. Ekzakt po ju them që këtë po e vlerësojnë ekspertët. 20% të popullatës 1.2 milion doza vaksina. Po ju them se masa e fillimit të vaksinës është 568 mijë qytetarë apo 1.2 milion dhe më pas shtrihet në të gjithë popullatën”, u shpreh ajo.

Lexo edhe :  Balla nga Elbasani: Jemi këtu për t’i çuar të gjitha betejat në fund, PS është partia e njerëzve të thjeshtë dhe të zakonshëm

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Anulohen të gjitha fluturimet e sotme në Aeroportin e Rinasit

Të gjitha fluturimet hyrëse apo dalë të parashikuara për ditën e sotme nga Aeroporti i Rinasit janë anuluar. Kjo për...

Alimehmeti: Kush ka kaluar një koronavirus të mëparshëm e përballon më mirë Covid-19

Epidemiologu, Ilir Alimehmeti i ftuar në “ABC” foli për situatën epidemiologjike në vend si edhe procesin e vaksinimit. Gjatë bisedës në studio me gazetaren Juli...

“Je e tmerrshme”/ Adriana Matoshi u “kryqëzua” për moshën, partneri 19-vite më i ri i propozon publikisht për martesë

Aktorja dhe deputetja e Kuvendit të Kosovës, Adriana Matoshi ka qenë në qëndër të vëmendjes sa i përket jetës së saj private. Që prej momentin...

Balla nga Mengli: Në 2013 familjet me ndihmë ekonomike ishin në një skemë lëmoshë, PD ofron grushta mbi sipërmarrjen

Drejtuesi Politik i Partisë Socialise në qarkun e Elbasanit, Taulant Balla ka zhvilluar një takim me banorët e Menglit ditën e sotme. Në fjalën e...

FMN: Pas recensionit, rritja ekonomike në Shqipëri do të shkojë në 5%

Ekonomia shqiptare do të rimëkëmbet me ritme të ngadalta këtë vit si pasojë e krizës së pandemisë. Këto janë pritshmëritë e Fondit Monetar Ndërkombëtar...

Lajme të tjera

Web TV