Vaksinimi/ Manastirliu: Sot nis për mjekët dhe infermierët, por do të jetë i kombinuar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka prezantuar planin e vaksinimit ndaj COVID-19 në Shqipëri që nis zyrtarisht nga sot.

Manastirliu tha se nga këtë 11 janar fillon vaksinimi për mjekët dhe infermierët si më prioritarët brenda sistemit shëndetësor.

Nga ana tjetër Manastirliu ka theksuar se prioritarë gjatë vaksinimit do të jenë dhe të moshuarit që jetojnë në institucionet e kujdesit shëndetësor apo shtëpitë e të moshuarve.

Për këtë arsye Manastirliu ka theksuar se në Shqipëri do të ketë një vaksinim të kombinuar që do të përfshijë njëkohësisht disa grupe të riskuara.

Më lejoni t’ju bëj prezent planin e vaksinimit. T’ju prezantoj me punën intensive të bërë nga ekspertët, gjithashtu dhe nga dy komitetet e vaksinimit dhe imunizimit. Këto komitete kanë ekspertët më të mirë të imunizimit, kanë bërë një ekspertizë të imtësishme. Kanë studiuar planet, parametrat dhe sigurisht në bazë të standardeve më të mira kanë bërë planin. Përfshin disa aspekte.

Personat në përballje të përditshme me COVID-19, punonjësit e shëndetësisë, mjekët, infermierët, epidemiologët, urgjenca. 23 mijë bashkë me personelin mbështetës, mjekët e infermierët do jenë të parët që do vaksinohen. Vaksinimi i tyre fillon sot, dhe do shtrihet sipas kapaciteteve. Punonjësit në reanimacion, urgjenca e më tej.

Prioritarë janë personat e moshuar dhe ato me probleme shëndetësore, ku në fazën e parë planifikojmë punonjësit shëndetësorë, por kemi vaksinim të kombinuar. Të jemi shumë specifikë në ato grupe që kanë nevoja urgjente. Planifikojmë që personat në azile dhe kujdesit shëndetësor të vijojë vaksinimi paralelisht.

Vaksinimi do të bëhet në qendra të posaçme. Kemi bërë këto post-stacionet. 60 poste vaksinimi vetëm këtu, që kanë parashikuar të gjithë elementët e sigurisë e cilësisë, bashkë me vaksinatorët. Kemi marrë masat që të gjithë vaksinatorët të jenë të trajnuar për Pfizer/BioNTech.

Pikat tona të vaksinimit, do të vijojnë në Shkodër e Vlorë. Mbi bazën e vlerësimit vlerësojmë se në disa muaj do përfundojmë vaksinimin e grupeve prioritare. Në arenën kombëtare prej mbi 60, sipas asaj që nevojitet.

Nuk do të ketë vetëm në Tiranë, Shkodër, Vlorë e më tej. Do të ketë kartë vaksinimi, që do të ketë të gjitha të dhënat.”- tha Manastirliu./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

‘’Kushtet janë përmbushur’’, Xhaçka pret homologun e Maqedonisë së Veriut: Vendimi në 2020 ka qënë pozitiv

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka dhe homologu shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani  kanë zhvilluar një...

“Në punë për njerëzit, tani llumi të shaj punën”, Braçe: Hajdutët e PD-LSI për çfarë duan pushtetin?

Zëvendëskryeministri, Erion Braçe përmes një video në rrjetin e tij social ka publikuar punën e shtrimit të tapetit në të gjitha rrugët kryesore dhe...

Deklarata e fortë e Fatos Nanos: Sali Berisha më vrau nënën

Ish- kryeministri Fatos Nano ka rrëfyer një nga momentet e tij më të vështira në jetë, vdekja e nënës së tij dhe për të...

Haradinaj: Edhe nëse AAK-ja i fiton 51%, unë jam prap kandidat për president

Ramush Haradinaj i ka vënë seriozisht syrin Zyrës së Presidentit të Kosovës, shkrujnë mediat në Kosovë. Ai është shprehur se oferta e AAK-së në këto...

E rëndë/ Zbulohen nivele të larta të metaleve të rënda toksike në disa ushqime për fëmijë

Hetuesit e kongresit amerikan gjetën "nivele të rrezikshme të metaleve të rënda toksike" në disa ushqime për fëmijë që mund të shkaktojnë dëmtime neurologjike,...

Lajme të tjera

Web TV