Rama në Vlorë: Reshjet përmbytin edhe Parisin, ishin test për ne

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një vizitë në qytetin e Vlorës. I shoqëruar nga ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku dhe kryebashkiaku Dritan Leli, kreu i qeverisë ka inspektuar bulevardin.

Rama thekson se falë investimeve të kryera, pas tre vitesh për herë të parë uji në këtë bulevard u bë i mundur të largohej shpejt. Po ashtu kryeministri bëri të ditur se janë edhe tre projekte të tjera që do të vihen në jetë në Vlorë.

“Ajo që dua ta theksoj këtu për të gjithë vlonjatët, këtu akoma kemi tre projekte që do të përmbyllin të gjithë ciklin. Reshjet intensive përmbytin edhe Parisin. Këto reshje ishin testi më i mirë për të parë çfarë progresi është bërë për mbrojtjen nga uji.

Në këtë zonë janë pastruar pas 20 vitesh të gjitha kanalet që nuk linin të ikte uji me ditë të tëra. Me gjithë pjesën nga Novosela, problemi më i madh ishte fryra e Vjosës, por mungesa e argjinaturës krijonte kënetat që ishin tmerr, tha ai.

Kryeministri zbuloi se një prej projekteve ka të bëjë me furnizimin me ujë të pijshëm në qytet, si dhe kanalizimet.

“Ne po përpiqemi të bëjmë gjithçka me kapacitetet që kemi sigurisht. Duhet durim që të bëhen të gjitha. Të fundit kanalizime kanë qenë në vitet 1980, pastaj nuk ka pasur më në demokraci. Ujë në Vlorë do ketë 24 orë në ditë, që të jemi të saktë”, tha kreu i qeverisë.

Të fundit

Nis sesioni i fundit i Legjislaturës/ Ruçi bën bilancin: Bëmë funksionale Gjykatën Kushtetuese, mundësuam votën e emigrantëve

Sesioni i ri Parlamentar, i fundit para zgjedhjeve të 25 prillit nisi sot më 18 janar 2021 me Himnin...

Nga mashkull në femër, rrëfehet transgjinorja: Prindërit më thanë…

Transgjinorja Amber e cila prej 15 vitesh grimon personazhe të njohur shqiptar, ka rrëfyer në emisionin ‘Rudina’ se si vendosi të ndryshojë gjini nga...

Ulen ndjeshëm rastet e reja, 4 persona humbën jetën nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë përditësoi sot të dhënat e Covid 19 në vendin tonë në 24 orët e fundit. Nga 2343 testime të kryera kanë rezultuar...

Investimi në sistemin e kanalizimeve në Librazhd/ Balla: Qyteti do të ketë rrjetin më modern

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i shoqëruar nga kryetari i Bashkisë së Librazhdit, Kastriot Gurra pa nga afër punimet që...

36-vjeçari rrëfen dhunën nga ish-gruaja: Më goditi me shishe birre

Gersi, 36-vjeç ka rrëfyer historinë e tij të dhimbshme të dashurisë në emisionin ‘Me zemër të hapur’. Gersi tregon se u njoh me ish-bashkëshorten me...

Lajme të tjera

Web TV