Ja kush janë shkaktarët e variçeve!

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gratë, dy herë më shumë sesa burrat, bëhen viktima të variçeve. Nëse qëndroni ulur ose ecni për një kohë të gjatë, kjo rrit presionin në vena, kështu që pjesa e poshtme e trupit është më e prekshme nga variçet.

Përveç efektit të pakëndshëm të jashtëm variçet shkaktojnë dhimbje në këmbë, ënjtje, ndjesi djegieje, thatësi dhe acarim të lëkurës. Ekspertët identifikojnë 7 shkaqet kryesore të variçeve:

Stili i jetës së ulur
Ulur për një kohë të gjatë provokon formimin e ngecjes së gjakut në venat në vend që ta pomponi atë me muskuj, dhe kjo rrit mundësinë e krijimit të variçeve.

Shtatzënia.
Sasia e gjakut në trupin e një gruaje shtatzënë rritet dhe sasia e gjakut që rrjedh nga këmbët në legen zvogëlohet, gjë që çon në këtë gjendje.

Mungesa e stërvitjes.
Sigurohuni që të keni aktivitet të rregullt fizik. Ushtrimet do të përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe do të parandalojnë variçet.

Disa procedura të kujdesit për lëkurën.
Disa procedura të kujdesit për lëkurën mund të shkaktojnë variçe. Për shembull, ju keni prerë veten ndërsa rruheni, kjo do të prishë qarkullimin normal të gjakut dhe do të ushtrojë presion shtesë në venat tuaja. Gjithmonë vendosni locion në këmbët tuaja dhe sigurohuni që ta fërkoni butësisht. Kjo do të njomë lëkurën tuaj, do të rritë qarkullimin dhe do të stimulojë rrjedhën e limfës.

Takat e larta
Takat e larta mbivlerësojnë venat në këmbët tona: kur e gjithë ngarkesa shpërndahet në mënyrë të pabarabartë dhe bie në pjesën e përparme të këmbës, enët përjetojnë presion të rëndë. Ajo çon në rrjedhje shqetësuese të venave, ngecje dhe inflamacion. Dashamirët e takave të larta vërejnë se deri në mbrëmje këmbët e tyre fryhen, dhembin dhe lëndohen.

Lexo edhe :  Mjekja amerikane: Mushkëritë e pacientëve që kanë kaluar Covid-19, më të dëmtuara se të duhanpirësve

Kryqëzimi i këmbëve.
Hiqni qafe këtë zakon pasi kryqëzimi i rregullt i këmbëve mund të çojë në qarkullim të gjakut të dëmtuar dhe të rezultojë në krijimin e variçeve.

Natriumi.
Ngrënia e ushqimeve të kripura me shumë natrium çon në mbajtjen e ujit që do të thotë se vëllimi i gjakut në trupin tuaj do të rritet. Si rezultat, rrit presionin e gjakut që mund të çojë në variçe.

Të fundit

Formula 1, Ekleston: Hemilton-“Mercedes”, shumë zhurmë për asgjë… thjesh “shou”

Ende nuk po ka “tym të bardhë” sa u përket lajmeve të shumëpritura për të apasionuarit e Formulës 1,...

Gjykata Evropiane gjobit Rumaninë për rastin e dy transgjinorëve

Rumania refuzoi t’iu njohë identitetin gjinorë dy personave transgjinorë me arsyetimin se ata nuk kishin bërë operacione për ndryshimin e gjinisë. Në lidhje me këtë...

Djarmati sqaron merkaton e Vllaznisë: Presim Gjinon, Sise na pëlqen, Dunga e Hoxhaj nuk ikin

Vllaznia kryeson renditjen e Superiores e shkëputur plot 9 pikë nga ndjekëset më të afërt dhe, natyrshëm, ka besim dhe entuziasëm në kampin shkodran...

Dinamo / Fabricio Mikoli: Kjo, një përvojë e re për mua, skuadra më pëlqen

Por si ish-futbollisti i Interit, ashtu edhe ndihmësi i tij, ish-futbollisti në të tjera i Juventusit dhe përfaqësueses axurre, duket se e kanë këtë...

Dinamo / Moriero: Ky, basti i jetës sime, suksesi arrihet me përunjësi

Françesko Moriero e pohon se Dinamo është basti i jetës së tij, për të ringjallur karrierën si trajner, teksa si futbollist mund të thuhet...

Lajme të tjera

Web TV