Trump thirrje protestuesve: Stop dhunës! Tranzicioni të jetë paqësor

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Duket se presidenti Donald Trump është dorëzuar në ‘luftën’ për të qëndruar në Shtëpinë e Bardhë pas humbjes në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së më 3 nëntor.

Në një deklaratë për mediat amerikane, Trump i ka bërë thirrje të gjithë popullit amerikan që të ndihmojnë në qetësimin e tensionit në vend, duke thënë se ai nuk qëndron pas dhunës.

“Në dritën e raporteve për më shumë demonstrata, unë nxis që të mos ketë asnjë dhunë, asnjë shkelje të ligjit dhe asnjë vandalizëm të çfarëdo lloji,” tha presidenti në një deklaratë për Fox News.

“Kjo nuk është ajo për të cilën unë qëndroj dhe nuk është ajo që Amerika përfaqëson. Unë i bëj thirrje të gjithë Amerikanëve të ndihmojnë në zbutjen e tensioneve dhe qetësimin e humorit. Faleminderit.”

Një këshilltar i Trump tha se deklarata do të dalë si një e-mail nga zyra e shtypit e Shtëpisë së Bardhë. Shtëpia e Bardhë do të përpiqet të postojë deklaratën në të gjitha llogaritë zyrtare të Trump në mediat sociale.

Këshilltari gjithashtu tha se deklarata do të postohej dhe shpërndahej në të gjitha fushatat e Trump dhe llogaritë politike.

“Presidenti Trump po u kërkon të gjithë amerikanëve që të bashkohen me të për të siguruar që të ketë një tranzicion të rregullt dhe paqësor javën e ardhshme,” i tha një këshilltar i lartë.

Presidenti Trump po kërkon gjithashtu që kompanitë Big Tech të bashkohen me të në këtë përpjekje. Kjo vjen si një autokritikë për veten nga ana e Trump, i cili akuzohet si urdhëruesi i dhunës së përgjakshme dhe të dhunshme në Kapitol.

l.m/Fjala.al

Të fundit

Aurela Hoxha shtatzënë/ Rrëfen edhe mbi partnerin: Është shumë xheloz për çdo person që më afrohet

Aurela Hoxha është në pritje të fëmijës së saj të parë. Modelja e njohur, e cila prej vitesh është...

Si asnjëherë më parë/ Messit nuk i mbahen nervat, godet kundërshtarin dhe e plas përtokë (Video)

Atletiko Bilbao tronditi Barcelonën duke i rrëmbyer të dielën mbrëma trofeun e super Kupës së Spanjës. Një ndeshje dramatike, e cila shkoi në shtesë. Koha...

Deklarata bombë: Vaksina anti-covid mund t’i kthejë njerëzit në homoseksualë

Jemi në një periudhë kur vaksina kundër covid-19 po kërkohet nga të gjitha vendet e botës. Mirëpo, një rabin ortodoks  ka shokuar me deklaratën e...

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Lulzim Basha zgjedh Mark Markun përfaqësues politik për Lezhën

Ish-deputeti dhe pedagogu i njohur Mark Marku është zgjedhur drejtuesi politik i PD-së për Lezhën. Më herët, Basha ka zgjedhur drejtuesit politikë për disa qarqe....

Nxehen gjakrat live/ Përplasje të forta mes Kleoniki Delijorgjit dhe Alesia Bamit

Modelja dhe këngëtarja shqiptare, Kleoniki Delijorgji e ftuar në "Shiko kush luan", bëri një deklaratë që tërhoqi jo pak vëmendjen. E pyetur se cilën nga...

Lajme të tjera

Web TV