Skandali me sanitaren/ Halit Valteri: Tire do ketë kudo pa u larguar klasa e vjetër politike

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Deputeti i opozitës Halit Valteri ka reaguar sot përmes një deklarate për mediat nga Kuvendi lidhur me ngjarjen e bërë publike një ditë më parë ku një sanitare i zhvati vajzës së një paciente me Covid të shtruar te ‘Shefqet Ndroqi’ 8 mln lekë duke u shtirur si infermiere.

Ngjarja e cila ka prekur mbarë opinion është cilësuar edhe nga deputeti Valteri si një ndër ngjarjet më rrënqethëse të kësaj historie të rëndë krimi e korrupsioni, në kushtet e një pushteti të degraduar.

Televizioni kombëtar Klan, përmes emisionit të tij satiro-investigativ publikoi një ngjarje jo vetëm kriminale, por edhe të pabesueshme për ndërgjegjen njerëzore. Mes ankthit dhe neverisë, nuk mund të mos e ndiqja disa herë emisionin “STOP”, ku shfaqej një sanitare e cila, duke u prezantuar si infermiere, mundi të zhvasë miliona lekë nga një familje që kishte shtruar në spitalin “COVID 2”, një 55-vjeçare të infektuar me COVID. 

Kjo është një nga shprehjet më spektakolare të dështimit të shtetit në parandalimin dhe kurimin e personave të infektuar nga virusi SARS-Cov2. Ajo çfarë e shton akoma edhe më tepër tragjizmin në gjithë këtë histori, është fakti se sanitarja ishte denoncuar edhe disa muaj më parë për mitmarrje, por që askush nuk kishte guxuar të largonte Tiren nga trau i spitalit”, tha Halit Valteri.

Më tej ai shprehet i bindur se ky fakt mund të konsiderohet si një nga ato rastet e pazakonta që ndodhin në institucionet e shpëtimit të jetës, ku dëshira kriminale për të fituar sa më shumë të ardhura kundrejt shtrëngimit të njeriut në kushte krejt të pazakonta, ushtrohet nga disa duar tërësisht të pista, por që lëvizin përmes krahëve të pushtetit.

E them këtë, veçanërisht duke qenë i bindur se historia e këtyre 30-viteve të fundit ka treguar se Tirja nuk ka qenë një rast i veçuar e aq më tepër i shkëputur nga të gjitha pushtet apo qeveritë që kanë zëvendësuar njëra-tjetrën përgjatë këtyre tri dekadave.
Ju kujtoj se Tirja ndodhet në QSUT. Tirja ndodhet në OSHEE. Tirja ndodhet në Dogana. Tirja ndodhet në administratë. Tirja ndodhet në ministri. Tirja ndodhet në Gjykatë dhe Prokurori. Tirja ndodhet në parti. Tirja ndodhet në shkollë. Tirja ndodhet në rrugë, ndodhet në kafen e fshatit, ndodhet kudo.

Tirja është një sistem, një sistem i degraduar, i cili është qelbur nga koka. Historia shqiptare ka treguar se në këto 30 vite ka pasur Tire Berishën, Tire Ramën, Tire Bashën dhe Tire Kryemadhin. Askush të mos ketë asnjë iluzion. Nuk do të ketë goditje të korrupsionit në nivelet e larta, nëse nuk do të goditet koka e këtij sistemi. Nëse këta pushtetarë që kanë marrë peng për 30 vite integrimin e vendit dhe jetët e shqiptarëve, të cilët janë kapur në flagrancë me pasuri marramendëse, nuk do të largohen njëherë e përfundimisht nga skena politike, së bashku me marionetat e tyre”, shton ai.

Lexo edhe :  "Rast i rrallë"/ Balla: Meta që nga dita e parë në presidencë nuk ka reshtur së bëri fushatë 

Sipas Valterit, “Këta duhet të jenë ata persona që duhet të qëndrojnë kokëulur dhe t’u kërkojnë falje shqiptarëve se kanë përdhosur institucionet e drejtësisë, e jo të festojnë se e kanë “vënë nën këmbë drejtësinë”. 

Sepse, Tirja është një histori që e çon vëmendjen njerëzore drejt fakteve që u interesojnë të gjithëve, por faktet e përgjithshme janë faktet e jetës së përditshme, që nuk paraqesin rreziqe, që nuk krijojnë ndarje, që marrin konsensus, por në atë mënyrë që s’prekin asgjë të rëndësishme”./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Matura Shtetërore 2021, Ministria e Arsimit publikon data e provimeve

Ministria e Arsimit ka lajmëruar se provimi i lëndës së Matematikës do të zhvillohet me 11 qershor 2021. Ndërsa Lënda...

Si mesazhet në celular përkeqësojnë stresin pandemik

Kur vendi u mbyll në mars të 2020, për shkak të pandemisë, bisedat në grupe të ndryshme ishin shpëtimi ynë. Biseda me miqtë, kolegët,...

Sekuestrohet gjysmë ton marijuanë në Spanjë, në pranga tetë persona, mes tyre shqiptarë

Një sasi e madhe drogë është sekuestruar në Spanjë. Mediat e huaja bëjnë me dije se policia ka sekuestruar rreth gjysmë ton marijuanë. Në pranga...

Shenja dhune në trup/ Gjendet e vdekur në banesë 47-vjeçarja në Malësinë e Madhe

Një ngjarje e rëndë është raportuar në fshatin Bajzë të Malësisë së Madhe, ku një grua është gjetur pa shenja jete nga familjarët. 47-vjeçarja V.G...

62-vjeçari gjendet i mbytur në breg të detit në Spille, detajet paraprake

Një tjetër ngjarje e rëndë është raportuar ditën e sotme në Spille të Kavajës. Një 62-vjeçar është gjetur pa shenja jetë në breg të...

Lajme të tjera

Web TV