Stambolli mund të mbetet pa ujë brenda 45 ditësh

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një prej qyteteve më të mëdha turke, Stambolli mund të mbetet pa ujë brenda 45 ditësh pasi Turqia po përjeton thatësirën më të keqe të dekadës.

Kjo pasi burimi kryesor i ujit të qytetit, ka vetëm 20% kapacitet për shkak të mungesës së shiut.

Zhvillimi i gjerë urban është fajësuar pasi sjell nivele të ulëta të ujit në diga duke shkaktuar thatësirë në qytetin me 17 milion njerëz.

Ky është niveli më i ulët i digës në 15 vitet e fundit. Ndërkohë në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, kryebashkiaku Mansur Yavaş tha se ka mbetur ujë vetëm për 110 ditë në diga dhe rezervuarë.
l.m/Fjala.al

Të fundit

Sekuestrohet gjysmë ton marijuanë në Spanjë, në pranga tetë persona, mes tyre shqiptarë

Një sasi e madhe drogë është sekuestruar në Spanjë. Mediat e huaja bëjnë me dije se policia ka sekuestruar rreth...

Shenja dhune në trup/ Gjendet e vdekur në banesë 47-vjeçarja në Malësinë e Madhe

Një ngjarje e rëndë është raportuar në fshatin Bajzë të Malësisë së Madhe, ku një grua është gjetur pa shenja jete nga familjarët. 47-vjeçarja V.G...

62-vjeçari gjendet i mbytur në breg të detit në Spille, detajet paraprake

Një tjetër ngjarje e rëndë është raportuar ditën e sotme në Spille të Kavajës. Një 62-vjeçar është gjetur pa shenja jetë në breg të...

Tentoi të kalonte 820 kg kafe kontrabandë në Shkodër/ Gjobitet me 15 mln lekë

Një sasi prej 1876 kg mallrash të padeklaruara u kapën nga policia kufitare në doganën e Shkodrës këtë të hënë. Mjeti me targë AA953MT /ADR454,...

Emigrantëve të paligjshëm, do t’u jepet ‘amnisti’ për të bërë vaksinat anti-Covid

Emigrantëve të paligjshëm do t'u jepet një 'amnisti' për të marrë vaksinën anti-Covid. Kjo lëvizje ka për qëllim të ndihmojë Britaninë të arrijë imunitetin e...

Lajme të tjera

Web TV