Tre arsye përse zihen çiftet pas lindjes së fëmijës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Të gjithë e dinë se lindja e një fëmije modifikon jetën e një çifti dhe kjo është e paevitueshme. Për shumë muaj pas lindjes, i vogli, me nevojat dhe progresin e tij, tërheq gjithë vëmendjen dhe të mbush gjithë kohën, kënaqësitë dhe entuziazmin.

Pas lindjes së fëmijës, duket se 90% e zënkave të çiftit lidhen me atë! Po e shtrëngon shumë, mos e tund se është në gjumë, mos e ngri në krahë sepse sapo ka ngrënë, ndërroje ti, etj etj…

Mund të vendoseni në situata aspak të këndshme, që jo vetëm do t’ju irritojnë, por me kohën mund të ftohin dhe marrëdhënien në çift! Më poshtë po paraqesim disa nga arsyet kryesore pse grinden çiftet pas lindjes së fëmijës dhe si t’i kaloni ato!

Gjumi- Nëna mund të çohet mbi 5 herë natën për t’i dhënë gji fëmijës dhe gjatë ditës ajo mund të jetë e acaruar dhe mund të reagojë keq! Në këto, situata burri është ai që duhet të tregohet mirëkuptues sepse në fund të fundit ai dhe pse mund të shqetësohet njësoj si nëna nga të qarat, nuk është ai që rri zgjuar.

Kujdesi për foshnjën- Bashkëshorti duhet ta kuptojë se kur vjen në jetë një fëmijë, ai nuk ndihmon gruan e tij, por thjesht bën detyrën e tij si prind! Ky është një koncept i gabuar që kanë shumë meshkuj! Nëse ata do të kalojnë disa orë me bebin, apo do e lajnë e shohin si ndihmë ndaj gruas dhe jo sikur po bëjnë detyrën e tyre! Kur vjen puna tek punët e shtëpisë, bashkëshorti duhet të jetë i gatshëm të bëjë çdo gjë që të mundet./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

62-vjeçari gjendet i mbytur në breg të detit në Spille, detajet paraprake

Një tjetër ngjarje e rëndë është raportuar ditën e sotme në Spille të Kavajës. Një 62-vjeçar është gjetur pa...

Tentoi të kalonte 820 kg kafe kontrabandë në Shkodër/ Gjobitet me 15 mln lekë

Një sasi prej 1876 kg mallrash të padeklaruara u kapën nga policia kufitare në doganën e Shkodrës këtë të hënë. Mjeti me targë AA953MT /ADR454,...

Emigrantëve të paligjshëm, do t’u jepet ‘amnisti’ për të bërë vaksinat anti-Covid

Emigrantëve të paligjshëm do t'u jepet një 'amnisti' për të marrë vaksinën anti-Covid. Kjo lëvizje ka për qëllim të ndihmojë Britaninë të arrijë imunitetin e...

FOTO/ Kush janë 2 nga infermieret që zhvatën pacienten me Covid

Grupi i zhvatësve te ‘Shefqet Ndroqi’ është zbërthyer nga policia e shtetit. Pas arrestimit të sanitares Tire Alldervishi, e cila shtirej si infermiere për...

Ndërroi jetë pasi u rrah mizorisht nga shokët/ Avokati: S’e kuptoj pse u liruan autorët

Avokati i 57-vjeçarit Pelivan Sinanrrapaj, që ndërroi jetë në spital pas dhunës barbare nga tre shokët e tij, Ermal Ahmataj, foli për gazetaren e...

Lajme të tjera

Web TV