“Baca dha 1 mln euro”/ Rama krah Pacollit në Thumanë: Sot nis ndërtimi i pallateve të reja

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama dha lajmin se sot do të nisë puna për ndërtimin e apartamenteve në Thumanë. Kreu i qeverisë njohu me ecurinë e punimeve Behgjet Pacollin, i cili ka vënë në dispozicion të rindërtimit në këtë zonë 1 mln euro.

Rama deklaroi se pjesa tjetër e rindërtimit do të bëhet me buxhetin e shtetit.

Lajm i mirë është që sot nisin apartamentet, fillon me fondacionin. Sic e dini Baca Behgjet ka vënë në dispozicion të rindërtimit të Thumanës 1 milionë euro. Më ka thënë që ajo pjesë që unë do të marr do ta ndërtoj. Me buxhetin e shtetit nderojmë pjesën tjetër.

Këtu kemi shkollën që është e kombinuar edhe me kopsht. Në pjesën këtej kemi edhe njësitë administrative. Pra këtu me buxhetin e shtetit do të ndërtojmë njësinë administrative Thumanë, do të vendoset administrata e bashkisë, qendra shëndetësore dhe një qendër komunitare. Ky bëhet një qytet i ri”, u shpreh kryeministri.

Rama tha po ashtu se ka filluar puna edhe me banesat individuale. “Kemi gjithë zonën që do të ndërtohet me vilat. Faza tjetër është tek ajo pllaja e pjerrët. Ka në gjithë zonën hapësira të gjelbra dhe një park qendror. Ndërsa në pjesën këtej do të ndërtohen pallatet”, tha Rama./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Greqia nuk pret pasaportën e vaksinimit ndaj COVID-19, marrëveshje të veçantë me Izraelin për udhëtimet

Në përpjekje për të ringjallur turizmin e dëmtuar nga pandemia e COVID-19, Izraeli dhe Greqia janë pajtuar për një...

Ekspertët e OBSH: Asnjë provë që Covid-19 shpërtheu në Wuhan të Kinës!

Coronavirusi i ri mund të ketë qenë duke qarkulluar në rajone jashtë Wuhanit përpara rasteve të para të raportuara të shpërthimit, sipas një misioni...

Mblidhet nesër Komiteti Teknik, Rama: Do të ketë shtrëngim masash

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka paralajëmruar se nesër me të gjitha gjasat do të ketë shtrëngim të masave kufizuese. Rama njofton se nesër mblidhet...

Karantinohet ministri i Mbrojtjes/ Gjen belanë pasi shkoi në Shkodër

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi është karantinuar në shtëpinë e tij, pasi u infektua me koronavirus. Mendohet se Peleshi është infektuar gjatë vizitës që ka...

Tjetër “goditje” për LSI, shkrihen 7 degë dhe 120 anëtarë i bashkohen PS

120 anëtarët të LSI-së në Kombinat kanë “dhënë dorëheje”, duke u bërë pjesë e PS-së. Sipas Pasrtisë Socialiste 7 degë dhe 120 anëtarë të LSI-së...

Lajme të tjera

Web TV