Balla kujton masakrën e Reçakut: Lufta e UÇK, lufta e një populli në trojet e veta për liri

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka kujtuar 15 janarin, masakrën e Reçakut.

Balla ka publikuar një reportazh të BBC, i cili i kushtohet 15 janarit të vitit 1999, ku ato pak banorë që nuk ishin larguar nga fshati Reçak i Komunës së Shtimes, vetëm 30 km larg Prishtinës, u zgjuan herët në mëngjes nga krismat e armëve të forcat policore dhe ushtarake serbe, të cilat vranë në mënyrë çnjerëzore 45 civilë shqiptarë.

Sipas Ballës, përmes këtij reportazhi, i tregohet botës një nga masakrat më të rënda të genocidit serb në Kosovë.

Më 15 janar të vitit 1999, ato pak banorë që nuk ishin larguar nga fshati Reçak i Komunës së Shtimes, vetëm 30 km larg Prishtinës, u zgjuan herët në mëngjes nga krismat e armëve të forcat policore dhe ushtarake serbe, të cilat vranë në mënyrë çnjerëzore 45 civilë shqiptarë.

Ndiqni këtë reportazh të BBC ku i tregohej botës një nga masakrat më të rënda të genocidit serb në Kosovë. Në Kosovë krime lufte ka kryer vetëm pushtuesi serb, ndërsa lufta e UÇK ishte lufta e një populli në trojet e veta për liri.
#liriakaemeruçk🇦🇱🇽🇰”, shkruan Balla./Bl.Bs/Fjala.al

Të fundit

Infektohet me Covid-19 ministri i Mbrojtjes, ja si është gjendja e tij

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka rezultuar pozitiv me COVID-19, pas testimit. Lajmin e ka bërë të ditë vetë ministri...

Kobe, vogëlushi që akoma nuk di të flasë por është një shef i vërtetë (VIDEO)

“Gatimi është një mënyrë argëtimi për fëmijët dhe lumturi për të rriturit. Por gatimi me kujdes mbi të gjitha është një akt dashurie,” mishërimi...

Eleni Foureira tregon pse e mbajti të fshehtë origjinën shqiptare: Nuk pranohesha në shoqëri

Këngëtarja Eleni Foureira në një intervistë ka treguar se përse në fillimet e saj nuk ka treguar që ishte shqiptare. Ajo fillimisht ka thënë se...

U gjobit nga KQZ, Veliaj: Do ta apeloj! Kush shton 5 vila do të bëhet kryeministër, kush bën 5 shtëpi në ditë gjobitet

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka gjobitur sot kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj, me 825 mijë lekë të vjetra, lidhur me aktivitetet e tij politike. Ndërkaq,...

Capital T arrestohet nga policia, çfarë ka bërë reperi i njohur 

Reperi i njohur, Capital T i ka befasuar të gjithë fansat e tij në rrjetet sociale. Ai ka bërë të ditur se është arrestuar nga...

Lajme të tjera

Web TV