Habit tenisti amerikan… udhëton drejt Australisë, edhe pse pozitiv me “Covid-19”

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Tenisti amerikan, numri 50 në botë, është midis më shumë se 1,200 lojtarëve dhe stafeve të tyre ndrejtuese, që kanë mbërritur tashmë në Australi dhe do të kryejnë karantinën 14 ditore, përpara nisjes së Turneut të Hapur të Australisë (Australian Open), që është turneu i parë madhor (“Grend Slem) për këtë viti, i progamuar për të nisur më 8 shkurt.
Ndërkohë që organizatorët e turneut patën deklaruar se lojtarët u lejuan të hyjnë në Australi vetëm pasi provuan që janë negativë me “Covid-19” që para nisjes nga vendet e tyre. “Në rastin e Tenis Sandgronit, i cili ka zbuluar vetë se më parë kishte rezultuar pozitiv në fund të nëntorit, dosja e tij mjekësore duhej të rishikohej nga autoritetet shëndetësore australiane, – thanë organizatorët në një deklaratë. – Pas përfundimit të këtij shqyrtimi, ai u lejua të fluturojë.”
Megjithatë, rasti i Sandgronit ka shkaktuar shqetësim në Melbërn, qytet që ende po vuan pasojat e epidemisë së “Covid-19”-ës. Aty kanë mbërritur tashmë edhe yjet e tenisit botëror si Novak Gjokoviçi, Rafael Nadali apo Serena Uilliamsi. Të gjithë do të zbatojnë rregullat e karantinës. Ata do të qëndrojnë në dhomat e tyre të hotelit plot 19 orë në ditë dhe do të lejohen të stërviten vetëm 5 orë, edhe këto nën rregulla të rrepta sigurie.

Të fundit

Skenat me s*ks/ Drilon Hoxhës ia zgjedh e dashura aktoret: I shikoj shijet

I ftuari në emisionin “Why Not” ka qenë, aktori dhe producenti i njohur, Drilon Hoxha. Gjatë intervistës Hoxha tregoi më...

Infektohet me Covid-19 ministri i Mbrojtjes, ja si është gjendja e tij

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka rezultuar pozitiv me COVID-19, pas testimit. Lajmin e ka bërë të ditë vetë ministri me anë të një statusi...

Kobe, vogëlushi që akoma nuk di të flasë por është një shef i vërtetë (VIDEO)

“Gatimi është një mënyrë argëtimi për fëmijët dhe lumturi për të rriturit. Por gatimi me kujdes mbi të gjitha është një akt dashurie,” mishërimi...

Eleni Foureira tregon pse e mbajti të fshehtë origjinën shqiptare: Nuk pranohesha në shoqëri

Këngëtarja Eleni Foureira në një intervistë ka treguar se përse në fillimet e saj nuk ka treguar që ishte shqiptare. Ajo fillimisht ka thënë se...

U gjobit nga KQZ, Veliaj: Do ta apeloj! Kush shton 5 vila do të bëhet kryeministër, kush bën 5 shtëpi në ditë gjobitet

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka gjobitur sot kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj, me 825 mijë lekë të vjetra, lidhur me aktivitetet e tij politike. Ndërkaq,...

Lajme të tjera

Web TV