Meta: 80% e të rinjve që studiojnë në Shqipëri duan të largohen

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti Ilir Meta ka ngritur sërish shqetësimin e largimit të të rinjve nga Shqipëria. Në një postim në Facebook, kreu i shtetit thotë se “80 % e të rinjve, që studiojnë në Shqipëri duan të largohen dhe 94 % e të rinjve, që studiojnë jashtë, nuk duan të kthehen”.

Meta thotë se rinia ka nevojë për shpresë dhe për besim.

“80 % e të rinjve, që studiojnë në Shqipëri duan të largohen. 94 % e të rinjve, që studiojnë jashtë, nuk duan të kthehen. Rinia ka nevojë për shpresë dhe besim”, shkruan Meta.

Një ditë më parë, në një video-konferencë me profesorë dhe ekspertë, presidenti Meta deklaroi se asgjë nuk i justifikon shifrat e larta të emigrimit dhe se shpopullimi është një problem kombëtar që duhet të bashkojë institucionet dhe qytetarët./Bl.Ba/Fjala.al

https://www.facebook.com/ilirmetazyrtar/posts/3684144694965110

Të fundit

Shpatulla e ngrirë, ja pse ndodh! Ushqimet dhe trajtimet për largimin e dhimbjeve

Është një ndër problemet më të shpeshta shëndetësore. Sidomos gjatë periudhës së dimrit ku organizmi është më i kërcënuar...

Pasi u nda nga Jonida, Romeo Veshaj nis romancën me vajzën e ministrit Peleshi

Prej kohësh, këngëtarja Jonida Maliqi dhe aktori i humorit Romeo Veshaj, kanë qenë një ndër çiftet më të komentuar të showbiz-it shqiptar për romancën...

4 truke të lehta për të lehtësuar dhimbjen e nervit shiatik

Nervi shiatik është nervi më i gjatë në trupin tuaj. Shiatiku është një dhimbje intensive, ndonjëherë e padurueshme, që fillon në pjesën e poshtme...

“Mos thoni që s’ka ndryshuar gjë”/ Rama publikon pamjet nga Poliklinika e Krujës

Kryeministri Edi Rama ka publikuar mbrëmjen e sotme pamje nga Poliklinika e Krujës para se ai të merrte pushtetin. Ai me këtë status në Facebook...

“U kry”/ Tepër sexy dhe provokuese, Melisa publikon këngën e parë (Video)

Ish-konkurrentja e Përputhen, Melisa Lleshi e cila është përfolur shumë kohët e fundit, sapo ka publikuar këngën e saj të parë, me titullin “U...

Lajme të tjera

Web TV