Një tjetër shtet miraton vaksinën ruse kundër koronavirusit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Paraguai është bërë vendi i katërt i Amerikës Latine që miraton përdorimin e vaksinës kundër koronavirusit Sputnik V të zhvilluar nga Rusia, sipas fondit sovran të pasurisë ruse, RDIF.

Në një deklaratë të raportuar nga agjencia e lajmeve Reuters, RDIF tha se Paraguai do të fillojë përdorimin e vaksinës pa ndonjë provë shtesë klinike. Argjentina, Venezuela dhe Bolivia gjithashtu kanë miratuar përdorimin e vaksinës ndërsa Kili është në bisedime për ta bërë këtë.

“Ne presim që më shumë vende në rajon do ta miratojnë atë së shpejti dhe janë të gatshëm të krijojnë partneritete të reja për të bashkuar përpjekjet në luftën kundër pandemis”, tha Kirill Dmitriev, CEO i fondit.

RDIF pretendon efikasitet më të madh se 90% për Sputnik V. “Furnizimi i vaksinës do të lehtësohet nga partnerët ndërkombëtarë të RDIF në Indi, Kinë, Korenë e Jugut dhe vende të tjera,” shtoi ai.

Më shumë se 1.5 milion njerëz janë vaksinuar tashmë me Sputnik V, tha ai. Vaksina është aprovuar gjithashtu në Rusi, Bjellorusi, Serbi, Algjeri dhe Palestinë.

“Procesi për të miratuar vaksinën në Bashkimin Evropian ka filluar,” tha deklarata.
l.m/Fjala.al


Të fundit

Rruga Gusmar-Kuç drejt përfundimit, Rama: Potencial zhvillimi për zonën dhe turizmin

Rruga Gusmar-Kuç, që do të jetë një ofertë e re për turistët, është drejt përfundimit. Kryeministri Rama ka publikuar...

Emrat/ Ja kush janë 9 zyrtarët e Ministrisë së Brendshme që u arrestuan nga SPAK, drejtoresha u shkarkua 8 ditë më parë nga Çuçi

Nëntë zyrtarë të Ministrisë së Brendshme janë arrestuar sot nga Policia me urdhër të SPAK dhe me vendim të Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit. Operacioni është...

Lajm i fundit/ SPAK zbarkon tek Ministria e Brendshme, priten 9 urdhër-arreste!

Hetuesit e Prokurorisë Speciale SPAK kanë zbarkuar mëngjesin e sotëm në Ministrinë e Brendshme. Mësohet se nga organi më i lartë i akuzës në...

Lajme të tjera

Web TV