Tre rajone “zonë e kuqe”, shtyhen kufizimet e pandemisë në Itali

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka nxjerrë një dekret të ri përmes të cilit shtyhen kufizimet e pandemisë, pasi ministria e shëndetësisë ka paralajmëruar se situata është duke u përkeqësuar.

Rastet e regjistruara ditore janë 15,000-20,000 krahasuar me një kulm prej rreth 40,000 në mes të nëntorit, por presioni mbi spitalet mbetet i lartë. Midis 400 dhe 600 njerëz vdesin me virus çdo ditë dhe qeveria ka frikë se numri do të rritet.

“Në javën e kaluar ka pasur një përkeqësim të përgjithshëm të epidemisë, ne jemi përsëri në një fazë ekspansioniste”, tha ministri i shëndetësisë Roberto Speranza të mërkurën në parlament.

Dekreti i ri parashikon shtetrrethim natën midis orës 10:00 dhe 05:00 të mëngjesit deri në 5 mars.

Ndërkohë, tre rajone janë zonën e kuqe: provinca autonome e Bolzanos, Lombardisë dhe Siçilisë.

Palestrat dhe pishinat do të qëndrojnë të mbyllura në të gjithë Italinë dhe shërbimet e marrjes me vete nuk do të lejohen pas orës 18:00.

Dekreti shtrihet gjithashtu në 15 shkurt një ndalim të lëvizjes midis rajoneve, njerëzit do të lejohen të udhëtojnë vetëm për arsye pune, shëndeti ose emergjencave të tjera. Vendpushimet e skive nuk do të lejohen të rihapen deri më 15 shkurt.

Sidoqoftë, qeveria tha që shumica e bordurave mund të hiqet në rajone individuale kur shkalla e infektimit të tyre është mjaft e ulët.

Italia, vendi i parë i Evropës i goditur nga virusi, ka raportuar pothuajse 81,000 vdekje të lidhura me koronavirusin që kur shpërthimi i saj doli në dritë në shkurt, numri i gjashtë më i lartë në botë. Vendi me një popullsi prej më shumë se 60 milion ka parë 2.33 milion raste të konfirmuara.

Lexo edhe :  Papa Françesku merr dozën e dytë të vaksinës kundër Covid-19

l.m/Fjala.al

Të fundit

4 stinë në një ditë? Javën e ardhshme parashikohen shi, diell e shtrëngata

Në fillim të shkurtit parashikohen disa ditë pranverore. Sipas parashikimit të motit, dy ditët e para të javës do të...

E trishtë! Co*id-19 i merr jetën mjekut të njohur nga Berati

Një lajm i trishtë ka ardhur mbrëmjen e djeshme për banorët e qytetit të Beratit. Mjeku endokrinolog, Josif Dena, humbi jetën si pasojë e...

E reja me probleme mendore plagos me thikë babain dhe vëllain në Fier

Një 30-vjeçare me banim në Drenovë, me probleme të shëndetit mendor është arrestuar nga uniformat blu të Fierit, pasi ka goditur me thikë dy...

Gratë punëkërkuese, më të shkolluara se burrat

Linda Gashi, 24-vjeçare, e diplomuar në Fakultetin Juridik, qe dy vjet është në kërkim të një vendi pune. Për të, kjo është një nga sfidat...

Moti i keq, studenti online lutet të bjerë interneti që… ta bëjë pushim

I lodhur e i sakatuar nga seancat e gjata mesimore online, studenti i vitit të dytë në degën Inxhinieri Fluturash të Universitetit të Bajkalit...

Lajme të tjera

Web TV