Zbuloni kur presioni i ulët i gjakut dhe rrahjet e larta të zemrës mund të jenë të rrezikshme

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presioni i gjakut është një masë e forcës që zemra përdor për të pompuar gjakun në trup. Përcaktohet si nga sasia e gjakut të pompuar nga zemra, ashtu edhe nga rezistenca ndaj rrjedhjes së gjakut në arteriet.

Sa më shumë gjak pompon zemrën, aq më të ngushta janë arteriet, aq më i lartë është niveli i presionit të gjakut dhe kjo është aty ku kemi hipertension. Nga ana tjetër, rrahjet e zemrës korrespondojnë me numrin e rrahjeve që rreh zemra e një personi në minutë.

Indeksi normal i rrahjeve të zemrës ndryshon nga individi në individ, megjithatë, kur një person është ulur ose shtrirë, i qetë dhe jo i sëmurë, rrahjet e zemrës janë zakonisht midis 60 dhe 100 rrahje në minutë.

Sidoqoftë, një rrahje zemre më e ulët se 60 mund të vërehet tek njerëzit që marrin ilaçe dhe tek njerëzit që ushtrojnë shumë aktivitete fizike. Funksionimi jo i duhur i zemrës mund të rezultojë në një rritje të rrahjeve të zemrës së bashku me presionin e ulët të gjakut.

Specialisti i rrahjeve të zemrës shpjegoi se kur zemra ka një normë anormale dhe të shpejtë, e cila përfshin diçka mbi 100 rrahje në minutë, por më afër 160 rrahjeve në minutë, ajo nuk mund të mbushet në mënyrë të duhur me gjak.

Prandaj, kjo bën që muskujt e zemrës të sinkronizohen midis dhomave të sipërme dhe të poshtme. Kardiologu gjithashtu theksoi se efikasiteti më i ulët në zemër barazohet me më pak gjak të pompuar nga trupi, i cili barazohet me presion të ulët.

Por si e di nëse rrahjet e zemrës sime janë shumë të shpejta?

Mund të jetë shumë e vështirë të jesh i aftë të identifikosh veten kur rrahjet e zemrës janë shumë të larta, megjithatë, pasi që gjithë shpejtësia e rrahjeve të zemrës dhe joefikasiteti në pompimin e gjakut nëpër trup mund të privojnë organet dhe indet e oksigjenit, është thelbësore t’i kushtojmë vëmendje sinjaleve që organizmi jep.

Lexo edhe :  Si t'i heqim kilet që morëm gjatë dimrit

Rekomandohet të bëni një takim me një mjek kur vëreni simptoma të tilla si: gulçim, marramendje, rrjedhje të zemrës, dhimbje në gjoks, zbehje ose pafuqi.

Të fundit

Julio Iglesias, këngëtari me “disk diamanti”

Natën e 22 shtatorit 1963, Julio 20 vjeçar duke u kthyer nga Majadahonda në Madrid, përfshihet në një aksident...

Ngjarjet e datës 9 shkurt

474 - Zenoni u zgjodh bashkëperandorë i Perandorinë Bizantine. 1825 – Për arsye se asnjë kandidat nuk arriti vota të mjaftueshme për tu zgjedhur president,...

Shqiptarët përfitojnë 61 milionë euro për vitin 2020

Pandemia e Covid 19 dhe tërmetet e 2019-ës kanë rritur dëmet e paguara të kompanive të sigurimit në vend. Sipas të dhënave të publikuara...

Horoskopi, 9 shkurt 2021

Dashi Sot do të keni një ditë të mirë dhe kjo mund t’ju ndihmojë në marrëdhëniet personale dhe në dashuri. Duhet të jeni më optimist...

“Po bën lojë”, Eri akuzon një tjetër vajzë pas largimit të Melisës nga emisioni

Mbrëmjen e djeshme në “Përputhen Prime”, Melisa deklaroi largimin përfundimtar nga emisioni. Melisa tha se arsyeja kryesore është presioni i madh psikologjik dhe fakti...

Lajme të tjera

Web TV