22 vite më parë BBC i tregoi botës për masakrën e Reçakut

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

15 janar të vitit 1999, BBC ia shfaqi botës masakrën që forcat serbe kryen ndaj 45 njerëzve të pa armatosur të fshatit Reçak.

Ata që kishin mbetur gjallë kërkonin t’i gjenin njerëzit e tyre në mesin e kufomave të masakruara që shiheshin të shtrira në xhami. Një vajzë, diku rreth 7-vjeçare, e dominonte skenën së bashku me gjyshin e saj që e mbante përdore. Vajza dhe gjyshi e kërkonin mesin e lidhjes së tyre natyrore. E kërkonin lidhjen që u ishte vrarë. Vajzës ia kishte kapluar fytyrën dhembja dhe tmerri. Nga sytë, në faqet e saja të njoma, i rridhnin lotë trishtimi pandërprerë. Vajza, e humbur nga kjo botë mizore, mallkonte dhe e përsëriste vajtimin e saj:’ Oh kuku bre ma kanë vra babën’.

Njeriu që ka vetëm pak shpirt dhe dinjitet nuk e harron kurrë refrenin e zërit të kësaj vajze. Ky zë trishtimi do të duhej të tingëllonte ende në veshët tanë si një porosi. Për fat të keq ne më nuk e dëgjojmë këtë zë që nuk është i vetmi që ka dalë nga shpirti dhe zemrat e shumë fëmijëve gjatë viteve 1998- 1999.

Të fundit

VIDEO/ “Dil Jashtë! O të q****a robt!”, plas grushti mes reperëve shqiptarë, zihen keq në mes të Tiranës

Mbrëmjen e sotme ka ndodhur një sherr masiv në Tiranë ku janë përfshirë dy repera të njohur, njeri prej...

Objektiva dhe ide të reja/ “Nisma Thurje” nis përgatitjet për fushatë, zyrtarizohet Pano Soko në Tiranë

“Nisma Thurje” ka prezantuar kandidatin kryesor për kryeqytetin dhe ai do të jetë Panajot Soko. Ekonomisti i njohur është zyrtarisht në listat kryesore të...

Kujdes! Facebook ju mbyll përgjithmonë llogarinë nëse…

Gjigandi i rrjeteve sociale, Facebook njoftoi ditën e sotme se ka shtuar përpjekjet për të ndaluar keqinformimin në lidhje me vaksinat kundër COVID-19 dhe...

Musine Kokalari, krijimtaria e shkatërruar e shkrimtares

Musine Kokalari ka qenë një veprimtare politike e kulturore dhe shkrimtare shqiptare e shekullit të XX. Së bashku me Selfixhe Ciun dhe Jolanda Kodrën...

Demokracia po ha vetveten

Nga Frrok Çupi Ja ku jemi: Çfarë po ndodh me temën ‘Nano’? Po me temën ‘kthimi i PD në ditën e parë’? Po me dilemat...

Lajme të tjera

Web TV