Ekzekutimi i menaxherit të VIP-ave: Del emri i të dyshuarit, Kurti i vrau babain

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Prokuroria e Tiranës mbyll hetimet për vrasjen e Jurgen Kurtit, ish-menaxherit të VIP-ve, i cili më 18 mars 2019, u ezkekutua me 20 plumba, teksa po hynte në banesën e tij.

Sipas “Ora News”, i pandehur për vrasjen e Kurtit, është marrë vetëm Elsi Levendin, njeriu që në momentin e krimit ka qënë pikërisht në vendin e ngjarjes, dhe që dyshohet se ai është personi që ka bashkëpunuar me vrasësit e të riut.

Ndërsa janë pushuar akuzat për “Vrasjes me paramendim” kryer në bashkëpunim për Olsi Qalliun, Alesio Berberin dhe Klodjan Bani (Baxhaku). Këta 3 persona janë vënë nën akuzën për “Mbajtje pa lejë të armëve” dhe “Përkrahje e autorit të krimit”.

Ndërkohë për këtë ngjarje të rëndë, policia dhe prokuroria e Tiranës, kanë marrë informacion dhe prova, duke ngritur dyshime të forta se, autori direkt i vrasjes ka qënë Ervis Arapi, njëri nga djemtë e Agim Arapit, të vrarë në muajin Prill 2017 në qytetin e Durrësit nga vetë Jurgen Kurti.

Sipas akuzës autori që ka qëlluar mbi Jurgen Kurtin, ka zbritur nga një Mercedes-Benz, modeli E-Class, dhe fillimisht i ka bërë foto shkallëve hyrëse të pallatit ku banonte, Jurgen Kurti.

Gjatë kohës që ka qëndruar në zonë, ky automjet thotë prokuroria, mbante targën AA 926 GP, e cila rezulton e vjedhur në Tiranë qysh prej gushtit 2016 dhe i përkiste shtetasit Shefqet Arapi.

Në dosjen e prokurorisë thuhet se: “…rreth orës 20:30, automjeti i markës “Mercedez-Benz” shkon tek vendi i ngjarjes, ku qëndron aty për rreth 1 orë.

Prej nga ana e drejtuesit të mjetit, ka dalë një person dhe është afruar pranë shkallëve të pallatit ku banon Jurgen Kurti.

Ndërkohë gjatë kësaj kohe, Elsi Levendi, është konstatuar të vijë pranë postës nr.8 edhe të ulet tek kafja ngjitur me hyrjen e palestrës e më pas të qëndrojë aty.

Lexo edhe :  “Pavarësisht vështirësisë, ne vijuam punën”, Vasilika Hysi: Ligjet në interes të fëmijëve janë përmirësuar

Rreth orës 22:05, Jurgen Kurti ka dalë nga palestra nën shoqërinë e një femre dhe së bashku shkojnë drejt postës nr.8.

Në këto momente, Elsi Levendi, në dukjen e kamerave bën veprimin e komunikimit me mesazhe telefonike dhe menjëherë automjeti i parkuar fillon të lëvizë në drejtim të postës nr.8.

Në 22:08, Jurgen Kurti kthehet nga posta dhe në këtë kohë vihet re se ai po ndiqet nga automjeti tip “Mercedes-Benz”.

Makina pozicionohet shumë pranë hyrjes së pallatit dhe pikërisht prej sa ka dalë një person,duke pritur me armë në dorë, Jurgen Kurtin…”.

Sapo ky i fundit është afruar, personi që dyshohet nga prokuroria se është Dervis Arapi, ka qëlluar 25 plumba, ku 17 kanë prekur në trup, Jurgen Kurtin.

Ndërkohë pas ekzekutimit, Elsi Levendi është larguar në drejtim të postës nr.8 në Tiranë dhe aty ka marë një taksi, duke udhëtuar me të në drejtim të zonës së “Liqenit të Thatë”.

Levendi pasi ka zbritur nga taksia, i është drejtuar një marketi në zonë, ku ka blerë një paketë cigare, dhe nga kamerat e sigurisë dukshëm dallohet, thotë prokuroria që ai ka një sasi të konsiderueshme euro.

Të fundit

Rama në Shijak/ Banori: Je i fortë! Përballove tërmetin, virusin biologjik, demokratik dhe virusin presidencial

Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministri për Rindërtimin Arben Ahmetaj dhe kryebashkiaku Elton Arbana, kanë vizituar disa shtëpi...

Nis shërbimi për pajisje me kartë identiteti dhe pasaportë për shqiptarët në Francë, Suedi dhe Gjermani

Ka nisur sot shërbimi për pajisje me kartë identiteti dhe pasaportë për shqiptarët që janë rezidentë në shtetin francez. Ky shërbim ka nisur dje...

Veliaj: PD nuk ka moral, Basha e përdori partinë për të marrë zyra, makina e vila private

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, ishte sot në Njësinë 3, ku zhvilloi edhe një takim me ish-ushtarakë, ku theksoi Partia Socialiste do të vijojë...

Kush do të jetë kryeministri i Italisë, pas dorëheqjes së Conte-s?

Mario Draghi mësohet se do të jetë kryeministri në detyrë i Italisë. Raportohet se ai e pranoi me rezerva pozicionin e tij. Vendimi erdhi si...

Manastirliu në pikat e testimit : Situata delikate, rrisim kapacitetet e testimit dhe gjurmimit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Drejtuesja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik deklaruan se po punohet intensivisht, jo vetëm në laboratorin...

Lajme të tjera

Web TV